Lidé na plzeňském sídlišti se báli o parkování. Žádná masivní výstavba nebude, utnulo debaty město



Od Marie Osvaldová15. 5. | 16:56


Obyvatelé sídliště Košutka v plzeňském Bolevci si mohou oddychnout. Plánovaná masivní výstavba polyfunkčních objektů v ulici Gerská, která mezi místními vyvolala vlnu odporu a obav ze ztráty parkovacích míst, se v navrhované podobě neuskuteční. Plzeňská radnice vyslala investorovi jasný signál: bez pevných garancí pro město a jeho občany projekt neprojde.

Reklama

Kontroverzní záměr společnosti Monkstone Pardubice Plzeň Orlová s.r.o. počítal s proměnou území mezi ulicemi Manětínská a Kralovická, kde se v současnosti nachází hypermarket Albert a rozlehlé parkoviště. Developer zamýšlel stávající jednopodlažní obchodní objekty nahradit výškovými budovami s byty a komerčními prostory.

Hlavním důvodem, proč město proces projednávání zastavilo, je neschopnost investora garantovat klíčové požadavky radnice. Ty se týkaly především zachování počtu parkovacích míst pro veřejnost a velikosti prodejních ploch pro občany sídliště.

„Ujišťuji vás, že žádné jednání s developerem neprobíhá a probíhat nebude. S architektem developera jsme se sice potkali, ale protože nám nedali žádné záruky pro občany a parkování, jednání jsme ukončili. V tomto volebním období o tom jednat nebudeme. Území je sice soukromé a existuje k němu studie, ale my o ničem nejednáme,“ ujistil plzeňský primátor Roman Zarzycký.

Podobně hovořila i starostka Městského obvodu Plzeň 1 Ivana Bubeníčková. "Územní plán byl schválen v roce 2016 a žádná změna územního plánu nebyla navržena a ani se nechystá," podotkla.

Obavy obyvatel byly vyslyšeny

Lidé žijící v okolí Gerské ulice se dlouhodobě obávali, že výstavba zahustí už tak vytíženou lokalitu, zhorší situaci s parkováním a připraví je o dostupný obchod. Radnice tyto obavy uznala jako oprávněné.

V současné době je projekt v patové situaci. Aby mohl investor stavět, potřeboval by změnu koncepčního dokumentu „Projekt Regenerace sídliště Plzeň – Košutka“. Bez souhlasu zastupitelstva, které se nyní postavilo na stranu občanů a striktních podmínek, zůstane území v současné podobě.

Vedení města deklaruje, že upřednostňuje zájmy stávajících obyvatel před nekontrolovaným rozšiřováním bytových kapacit na úkor občanské vybavenosti. Pro obyvatele Košutky to znamená, že „betonová lobby“ v této lokalitě narazila na jasnou bariéru.