Čím se bude bavit region ve třetím dubnovém týdnu?

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 18. duben 2023 06:42
Čím se bude bavit region ve třetím dubnovém týdnu? Ilustrační foto: Wikipedie

Duben se o víkendu překulil do své druhé poloviny, která přináší řadu zajímavých akcí. Přednášky, trhy nebo výstavy – stačí si vybrat!

Na náměstí ve Kdyni začnou v úterý 18. 4. v 8:00 Farmářské a řemeslné regionální trhy.
Nakoupíte si regionální potraviny, koření, produkty od včelařů, sirupy, uzeniny, perníčky, minerály, proutěné či dřevěné výrobky a mnoho dalších. Nebude chybět ani možnost občerstvit se dobrou kávou.

18. 4. jste od 17:00 zváni do zasedací síně radnice ve Stodě na přednášku ZÁHADA JANTAROVÉ KOMNATY.
Už 77 let je jantarový mýtus obestřen tajemstvím, které láká jak desítky soukromých badatelů, tak tajné služby a vlády různých zemí. O tajemství Jantarové komnaty přijde vyprávět Milan Zacha Kučera.

Na přímý přenos derniéry úspěšného divadelního představení z Dejvického divadla Ucpanej systém jste zváni do domažlického kina Čakan ve středu 19. 4. od 19:00.
Adaptace povídek Irvina Welshe v legendární inscenaci Dejvického divadla se loučí přímým přenosem derniéry do kin přímo z kultovního divadla.
Když se vám během jednoho dne po…e celý život a navíc potkáte Boha v hospodě, který vám řekne, že sice existuje, ale že je to líná p…a, která na vše s..e, myslíte si, že nemůže být hůř. Ale ono může... Inscenace Ucpanej systém vznikla na základě povídkové knihy a filmového scénáře známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. Smutnými hrdiny jsou mladí lidé, kteří se nedokážou vymanit z podivné bezvýchodnosti své ztracené existence. Welshovy romány a povídky jsou syrově upřímné, plné drog, drsného jazyka a fotbalu, zkoumají temná zákoutí světa i duše. Pod černěhumorným povrchem anekdot se ale skrývá podstatná a působivá generační výpověď.
Ucpanej systém získal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012. Ivan Trojan získal Cenu Alfréda Radoka 2012 v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha a současně byl za tuto roli nominován na Cenu Thálie.

Ve čtvrtek 20. 4. si v 9:00 před mateřskou školkou v Rabí dají sraz účastníci akce Ukliďme Rabí.
Připojte se k MŠ Rabí v celostátní akci Ukliďme Česko! Pytle a rukavice zajištěny, nezapomeňte pevnou obuv!

Ochotný divadelnický spolek KAREL zve na premiéru svého dalšího autorského představení Letem světem s Kájou ve čtvrtek 20. 4. od 19:00 do velkého sálu MKS v Domažlicích.

Zážitkový den ke Dni Země Po čem šlapeme... pořádá v pátek 21. 4. mezi 9:00 - 16:00 Centrum paleobiodiverzity v Rokycanech.
„Den Země je ve školách již tradičním tématem s mnoha doprovodnými aktivitami. My se na Zemi zaměříme z trochu netradičního úhlu – z pohledu půdy všeho, co s ní souvisí, protože půda není jen ta hnědá hmota, po které chodíme,“ uvádí organizátoři akce. „Z půdy se můžeme dozvědět něco o vzniku Země (geologie), ale i života (paleontologie) nebo kultury lidí (archeologie). Z půdy rostou rostliny na louce i na poli (botanika) a také v ní žijí zvířata, kterým se nechce ven na světlo (půdní biologie). Bohužel se v ní také často skrývají věci, které nechceme venku na světle vidět my lidé (zpracování odpadu).“

Zahájení výstavy Báječná autíčka se uskuteční 21. 4. v 17:00 v Městském muzeu a galerii Nepomuk.
Výstava modelů nákladních automobilů nejrůznějších typů, vyráběných v Československu v 60. – 90. letech 20. století zde potrvá do 28. 1. 2024. Součástí výstavy bude prostor vyčleněný pro děti. Výstava je součástí prohlídky muzea.