Recyklací k surovinové soběstačnosti
Výstava pod širým nebem na náměstí Dr. Milady Horákové návštěvníkům ukazuje, jak vypadá cesta vysloužilého elektrospotřebiče, který skončil na sběrném dvoře. Co všechno se dá z elektroodpadu znovu využít? Jak může recyklace elektroodpadu přispět k surovinové soběstačnosti Evropy? To vše se mohou návštěvníci dozvědět díky názorným infopanelům, které krok za krokem odhalují, jak i staré věci mohou získat nový život.
„Dnes čelíme na mezinárodních trzích nejisté situaci, která nám připomíná, jak důležité je zodpovědně nakládat s omezenými přírodními zdroji. Recyklace elektroodpadu je jedním ze způsobů, jak posílit surovinovou soběstačnost a zároveň chránit životní prostředí. Touto výstavou chceme veřejnosti ukázat, že každý z nás může k těmto snahám přispět,“ uvedl předseda představenstva ELEKTROWIN Roman Tvrzník.
Výstava je otevřena pro širokou veřejnost zdarma a koná se pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka. Návštěvníci mají také možnost zasoutěžit si o nový elektrospotřebič, který věnovaly Družstevní závody Dražice – strojírna. „Naší snahou je přiblížit téma recyklace elektra srozumitelně a poutavě. Soutěž o ceny je pak příjemným bonusem, který může veřejnost motivovat k návštěvě,“ doplňuje Roman Tvrzník.
Kolik tun elektroodpadu odevzdali Karlovarští?
Obyvatelé Karlových Varů jsou v recyklaci elektra dlouhodobě aktivní. Za posledních dvacet let odevzdali více než 2 781 tun vysloužilých elektrospotřebičů, což odpovídá hmotnosti 7 vlakových souprav Pendolina. Díky tomu se podařilo snížit emise skleníkových plynů o 27 600 tun oxidu uhličitého, ušetřit přes 1,3 milionu litrů ropy a více než 1,3 milionu kilogramů železa.
„Spolupráce Karlových Varů se společností Elektrowin se stala základem úspěšného systému sběru vysloužilého elektrozařízení. Obyvatelé si zvykli bezplatně odevzdávat elektrospotřebiče na sběrné dvory, čímž přispívají k ochraně životního prostředí i udržitelnému rozvoji Karlových Varů. Pro naše město, kterému bylo dáno do vínku ohromné bohatství v podobě přírodních léčivých pramenů a blahodárné terapeutické krajiny, je bytostně důležité snižování jakékoliv ekologické zátěže. Díky Elektrowinu se nám to daří. Jsem přesvědčen, že tato výstava přinese návštěvníkům cenné informace a odpovědi na palčivé otázky, které dnes v oblasti recyklace elektra rezonují,“ hodnotí spolupráci s Elektrowinem náměstek primátorky města mimo jiné pro oblast odpadového hospodářství Lubomír Kovář.
Pozadu není ani Karlovarský kraj jako celek
Podobnými výsledky se může chlubit i celý Karlovarský kraj. Obyvatelé měst a obcí tu za posledních 12 let odevzdali přes 17 000 tun elektrozařízení, v přepočtu tedy téměř 58 kg na obyvatele. Staré elektrospotřebiče mohou obyvatelé jednoduše odevzdat na 53 veřejných sběrných místech rozmístěných po celém kraji.
Společnost Elektrowin, největší kolektivní systém pro zpětný odběr elektrozařízení v Česku, letos slaví 20 let činnosti. Za tuto dobu díky zapojení veřejnosti zajistila zpětný odběr více než 730 tisíc tun elektroodpadu.