Fandové literatury zaplnili DEPO2015

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - neděle, 24. září 2023 07:01
Fandové literatury zaplnili DEPO2015 Foto: Peggy Kýrová

V pátek a v sobotu měli milovníci knih v Plzni svátek. Po covidové pauze se opět konal mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy v původních parametrech.

Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stát se hlupákem.“ Tímto citátem Jana Ámose Komenského zahájila festival radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.

Nakladatelé představili knižní novinky, spisovatelé besedovali se svými čtenáři, nechyběla ani veřejná čtení a autogramiády či křty knih. A DEPO2015 málem „praskalo ve švech“.

Návštěvnost je rekordní, jsme spokojeni,“ sdělil nám ředitel Světa knihy Radovan Auer, který po celou dobu veletrhu procházel areálem a sledoval, jsou-li spokojení vystavovatelé i návštěvníci.

Na veletrhu měla své stánky řada nakladatelství i Středisko západočeských spisovatelů. Kromě toho celé dva dny probíhal bohatý doprovodný program. Na několika různých místech se střídali zajímaví hosté. Plzeň přivítala například Ondřeje Neffa, Michaela Žantovského nebo Jindřicha Manna.

Obrovský zájem návštěvníků vzbudila beseda s kapitánem plzeňské kriminálky Františkem Müllerem, který zde na Světě knihy představil i svou knihu Skutečné zločiny na Plzeňsku.
Je to něco novýho, samozřejmě,“ odpověděl sympatický kriminalista na otázku, jaké to je být od nynějška i spisovatelem. „Já jsem byl překvapenej, jaký byl ohromný zájem o tu naši knihu. Vůbec jsem nečekal tolik lidí,“ prozradil František Müller. „Předávám pocity, který jsem zažíval při objasňování těch zločinů, o kterých píšu. Tam se čtenář dozví, jak policie skutečně postupuje.“ Uvedl také, že některé detektivky se od skutečné kriminalistické práce hodně liší. „Hodně realisticky podaný je například seriál Případy 1. oddělení, na kterém se podílel jako spoluscénárista pan Mareš, který léta dělal vyšetřovatele u pražské kriminálky.