Hegner: Bezpečná Plzeň je hlavním úkolem pro nás pro všechny

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - úterý, 18. červen 2024 07:30
Hegner: Bezpečná Plzeň je hlavním úkolem pro nás pro všechny Zdroj: ODS

Ve vedení městské i státní policie jsou profesionálové, kterým my politici musíme nastavit takové podmínky, aby bezpečí v Plzni zajistili. At‘ jde o finance, vybavení či legislativu. Každý tak máme své úkoly a možnosti, abychom k bezpečí Plzeňanů přispěli. Nejhorší je, když politik začne vymýšlet zázračná řešení, namísto toho, aby dal prostor těm, kdo tomu opravdu rozumí. V otázce bezpečnosti musí také jít rozdělení na koalici a opozici stranou. To se týká nás všech. Říká k potřebě zlepšení bezpečnostní situaci v Plzni zastupitel ODS Lukáš Hegner.

(Ne)bezpečnost v Plzni je tématem všech Plzeňanů víc než kdy jindy. Co s tím?
Hlavně nesmí žádná zázračná řešení začít vymýšlet sami politici. Politik má dát dohromady tým odborníků, kteří se bezpečnostní zabývají, tedy především státní a městskou policii, a s nimi si společně pojmenovat příčiny této situace a podpořit taková řešení, které k jejímu uklidněné povedou. Stejně tak v tomto tématu nehrát politické hry na to, kdo zrovna řídí město a kdo je v opozici. Na to by doplatili především sami Plzeňané, a to nesmí dopustit.

Vy sice jste v opozici, ale už loni jste navrhli navýšit finance na zajištění bezpečnosti o 30 milionů korun.
Ano, ten návrh současné vedení města nepodpořilo, ale myslím, že právě díky diskusi, jak mezi námi politiky, tak hlavně s vedením Městské policie peníze navíc nakonec do jejího rozpočtu přibudou. Jde o to vytvořit takové podmínky pro možné zájemce o službu, aby se podstav, který v městské policii je, podařilo zmenšovat. A není to jen otázka platů, náborových příspěvků, ale i moderního vybavení, které možné zájemce může přilákat.

A k těm konkrétním opatřením?
Není potřeba vymýšlet něco nového nebo převratného. Plzeňané se budou cítit v Plzni bezpečněji, když sami na vlastní oči uvidí policisty v ulicích. Evidentně nestačí „pouze“ hlídkování v policejních vozech. Dlouhodobě navrhujeme, aby na problematických místech zejména v centru města, sadovém okruhu, na Americké třídě nebo u hlavní pošty apod. byly hlídky policie ve vymezených časech permanentně. Ze zkušenosti z míst s vysokou koncentrací lidí z jiných měst v České republice i ve světě je patrné, že přítomnost strážníků jako prevence funguje.

Je pravda, že přítomnost policie dost lidí od vyvolávání problémů odradí…
Více policistů v ulicích je určitě první krok, který přinese větší bezpečnost všech, kteří v Plzni bydlí nebo ji přijeli navštívit. Ale jak jsem říkal, těch opatření, se kterými přichází policie, je celá řada a my jim s nimi musíme pomoci. Ve vedení městské i státní policie jsou profesionálové, kterým my politici musíme nastavit takové podmínky, aby bezpečí v Plzni zajistili. At‘ už jde o finance, vybavení nebo legislativu. Každý tak máme své úkoly a možnosti, abychom k bezpečí Plzeňanů přispěli. Společně.

PR