Jídlo, rytíři, kejklíři nebo medvědi a posvícení. Tak v Plzni a okolí oslaví svátek svatého Václava

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - čtvrtek, 28. září 2023 06:25
Jídlo, rytíři, kejklíři nebo medvědi a posvícení. Tak v Plzni a okolí oslaví svátek svatého Václava Ilustrační foto: FB Petr Merxbauer

Dnes si Česká republika připomíná Den české státnosti a svátek sv. Václava. Volný den se dá nejen v Plzni využít k návštěvě různých akcí. V Plzni mohou milovníci jídla zajít na festival jídla, ale také na tradiční akci do ZOO nebo se zúčastnit rytířského turnaje. Různé akce se konají i na dalších místech regionu.

Do DEPO2015 vrací festival pouličního jídla Street Food Market, který opět provoní jeho okolí vůněmi nejrůznějších světových kuchyní. Návštěvníci se mohou těšit na mexickou, americkou, čínskou, tuniskou, japonskou, francouzskou i třeba syrskou kuchyni. Chybět nebude řemeslné pivo z lokálních pivovarů, míchané drinky, domácí limonády i výborná káva. Festival potěší i vegetariány a vegany. Po celý den návštěvníkům zpříjemní atmosféru hudbou Milan Samko a Jarda Božek. Akce se koná od 10:00 do 18:00.

Rytířský turnaj U Ježíška v Plzni
U Ježíška se bude ve čtvrtek od 10:00 do 18:00 pořádat již sedmý ročník rytířského turnaje, tentokrát pro krále a císaře Karla IV. Na prostranství u řeky Radbuzy se sjedou stateční páni s družinami. V klání koňmo se utká 5 rytířů a jako šestý bude na dodržování regulí přímo na kolbišti dohlížet nejvyšší zemský sudí, pan Ondřej z Dubé. Na turnaj přijede i lucemburský vévoda Václav, nevlastní bratr Jeho Milosti krále Karla IV., jeho věrný přítel a spojenec. Do klání se zapojí i Jošt z Rožmberka, vynikající rytíř, budící respekt svých soupeřů.
Setkáme se také s královnou Eliškou Pomořanskou!
Bude se tančit, zpívat a hlavně se budou lámat dřevce o štíty udatných jezdců. Zatančí krásné dámy a přijedou muzikanti a kejklíři. Chybět nebudou ani dobové hry a tržiště s občerstvením. Začátky jezdeckého klání jsou v 11:00, ve 14:00 a v 17:00. Mezi jednotlivými turnaji vám zahraje plzeňská kapela Strašlivá Podívaná. Návštěvníci si během akce připomenou také výročí 660 let od založení plzeňské městské zbrojnice. Akce se uskuteční s podporou statutárního Města Plzeň, Nadace 700 let města a ÚMO Plzeň 2- Slovany.

Svatováclavské putování za medvědy
Celodenní svatováclavský program je na dnešní slavnostní den přichystaný také v Zoologické a botanické zahradě města Plzně a jako každoročně nabízí návštěvníkům – zejména rodinám s dětmi – soutěžní procházku přes tři světadíly. Vede od hlavní pokladny k expozicím s africkými a asijskými zvířaty, aby vyvrcholila na vyhlídce nad medvědím výběhem. Zde se soutěžící dozvědí zajímavosti o těchto šelmách a rovněž se seznámí s jejich kompletním jídelníčkem. Program začne v 10:00 a potrvá do 17:00. Pro děti jsou připraveny vědomostní i dovednostní úkoly. Úspěšní soutěžící se mohou těšit na zajímavé ceny.

Posvícení na Václava v Plané
Na Den české státnosti a zároveň svátku sv. Václava, budou na náměstí opět vystavena krásná stará auta a děti se mohou projet na šlapacích buginách nebo na kolotoči řezbáře Matěje. Můžete se těšit na rozmanité občerstvení i stánky s rukodělnými výrobky.
Odpolední koncert zahájí kapela OLYMPIC REVIVAL. Na závěr slavnostního dne vystoupí kapela NEREZ & LUCIE. Akce se koná od 13:00.

Sportovní den obce Šťáhlavy
Pokud si na Václava chcete zasportovat, vyrazit můžete do Šťáhlav. V okolí sportovní haly se bodu konat běžecké závody i soutěže smíšených týmů o ceny. Těšit se můžete na trasy 2, 5 i 10 km, na pivní štafetu a další netradiční sportovní disciplíny.
Bohatý program je připraven i pro děti. Čekat na ně bude nafukovací skluzavka i bungee trampolíny.
O kulturní zážitek se postará oblíbená skupina Anakonda Benda, která zahraje v 18:00.

Svatováclavské oslavy v Klatovech
V Klatovech se budou konat tradiční oslavy na náměstí Míru. Těšit se můžete na průvod koní v čele se sv. Václavem a bohatý doprovodný program. Vystoupí skupiny Animata a Melissa.
Ve 12:00 projde městem Svatováclavský průvod. Na akci, která se bude konat od 11:00, nebudou chybět ani stánky s občerstvením a jarmark.

Babický štípanec 2023 v Chodové Plané
Ve čtvrtek se také bude konat tradiční akce, která potěší všechny nadšence cykloturistiky - 22. ročník BABICKÉHO ŠTÍPANCE 2023. Sraz je v 9:00 u kašny v Chodové Plané. Trasa: 50 kilometrů volným tempem krásnou Tepelskou pahorkatinou. Občerstvení s sebou, na trase se nedá nic koupit, putuje se zapomenutým krajem.

Slavnosti jablek a medu na nádvoří zámku Bor
Osmý ročník Slavností jablek a medu je tu! Ve čtvrtek 28. září se můžete těšit na skupiny Švihadlo a Radosta, orchestr Tremolo a na divadelní společnost KK, která zahraje pohádku o Sněhurce. Nebude chybět ani soutěž o nejlahodnější jablečný nebo medový pokrm.
Po celou dobu slavností bude probíhat jarmareční trh s rozličným zbožím, občerstvením a tvořivými dílnami pro děti. Akce se koná od 13:00.

Mše svatá na Vavřinečku
Poslední letošní mše svatá na Vavřinečku u Domažlic začne v 16:00.

Svatý Václav, český kníže a světec, je hlavním patronem českého národa a symbolem české státnosti. Podle pověsti byl vychováván svou babičkou svatou Ludmilou (první česká i slovanská světice) a vzdělával se na Budči. Po porážce od saského krále Jindřicha Ptáčníka dokázal zachovat suverenitu českého státu, když souhlasil s odváděním pravidelného poplatku výměnou za mír, čímž zachránil české knížectví před Jindřichovou dobyvačnou politikou uplatňovanou vůči pohanským severnějším Slovanům. Související Jindřichův dar – relikvie (paže) svatého Víta dokládá, že Václava uznával za politického a křesťanského partnera. Kníže Václav založil rotundu svatého Víta, hlavní kostel knížectví. Podle legendy byl zavražděn cestou do dnes již nezachovaného kostelíka svatých Kosmy a Damiána (připomíná ho krypta stejného zasvěcení pod dnešním kostelem sv. Václava) ve Staré Boleslavi služebníky svého bratra Boleslava, který tak převzal vládu. Legendy uvádějí datum zavraždění Václava v pondělí 28. září. Rok neuvádějí, ale v úvahu připadají roky 929 a 935, kdy v kalendáři připadá na tento den pondělí. Kvůli nedostatku pramenů není možné otázku data úmrtí definitivně rozřešit. Výrazně častěji se uvádí rok 935, ke kterému jako pravděpodobnějšímu došla řada historiků poměrně složitými rozbory a porovnáním dostupných pramenů.
Po smrti začal být Václav uctíván jako svatý nejen pro svou legendami mu připisovanou zbožnost, vlastnoruční pěstování vína a obilí pro svaté přijímání, péči o chudé, nemocné, otroky a vězně, stavění kostelů, kácení šibenic, ale i pro posmrtné zázraky. Jelikož sehrál důležitou úlohu při koncepci české státnosti, stal se symbolem českého státu, např. v Kodexu vyšehradském, na mincích nebo na Myslbekově pomníku na Václavském náměstí.
Svatý Václav je jediným českým světcem, jehož svátek je součástí celosvětového kalendáře římskokatolické církve. Svatováclavské milénium bylo slaveno za První republiky při slavnostním otevření dostavěné katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v roce 1929 za účasti prezidenta Masaryka a pražského arcibiskupa Františka Kordače.