„Obnova keramické školy v Karlových Varech je jednou z největších akcí, kterou letos kraj chystá realizovat, a zároveň je klíčovou investicí do vzdělání a celkového rozvoje regionu a jeho obyvatel. Stavba bude probíhat ve dvou fázích, aby nebyl narušen chod školy a výuka mohla probíhat bez omezení. Výsledkem bude moderní vzdělávací prostředí, které bude adekvátní náhradou za dnes již nevyhovující prostory, kde museli žáci a pedagogové fungovat vinou havarijního stavu historické budovy od roku 2017. Aktuálně finišujeme s posledními přípravami zadávacího řízení, abychom našli dodavatele, který se zhostí stavebních prací,“ uvedla radní pro oblast vzdělávání, školství, sportu a tělovýchovy Hana Žáková.
Veřejná zakázka bude zadávána v otevřeném nadlimitním řízení. Nabídky firem budou hodnoceny odbornou komisí dle ekonomické výhodnosti, nejnižší nabídkové ceny. Předmětem stavebních prací je rekonstrukce a obnova historické části objektu školy, na kterou bude navazovat zcela nová budova o 1 podzemním a 4 nadzemních podlažích.
Stavba bude realizována na základě projektové dokumentace, která byla označena bronzovým certifikátem SBToolCZ. Certifikační orgán ocenil zejména vysoký podíl vyrobené obnovitelné energie, vysoký uživatelský komfort, použití certifikovaných materiálů a zpracování dokumentace v digitální podobě metodou Building information modeling (BIM). Celkové výdaje projektu dosahují částky 1,5 miliardy korun, s tím, že 85 % nákladů, tedy zhruba 1,170 miliardy korun, zafinancuje dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace.
„Rekonstrukce keramické školy v Karlových Varech je nejen příslibem moderního vzdělávání, ale i jasným signálem, že nám záleží na žácích a jejich budoucnosti. Chceme, aby měli kvalitní zázemí a podmínky, které budou odpovídat jejich talentu a potřebám. Tato škola je dlouhodobě významným centrem uměleckého vzdělávání v kraji a její obnova zajistí, že své dovednosti zde bude moci rozvíjet i další generace žáků,“ doplnila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
O tom, že by to nemusela být generace výhradně středoškolských žáků, zahájili zástupci krajského vedení s poskytovatelem dotace, tedy Ministerstvem životního prostředí, jednání. „Přemýšlíme nad možností včlenit do projektu také veřejnou vysokou školu, která v Karlovarském kraji chybí. Předběžně nám bylo oznámeno, že by to možné bylo. Využití prostor nové keramky pro vysokou školu bude ještě předmětem budoucí diskuze, s tím, že o dispozičním uspořádání budov ještě není definitivně rozhodnuto,“ uzavřela hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.