Čarodějnice ve Varyádě 2024
Připravte se na magickou zábavu! Nákupní centrum Varyáda v Karlových Varech vás srdečně zve na oslavu čarodějnic, která se koná v pondělí 29. 4. od 16:00.
Na programu bude spousta aktivit, včetně malování na obličej, workshopu a mnoho dalšího. Pro věrné zákazníky Varyády bude připraven vynikající buřtguláš zdarma. Pro všechny děti i dospělé budou také připraveny čarodějné klobouky. Pozváni jsou tak samozřejmě všichni čarodějové a čarodějnice, kteří si pak mohou čarodějnický klobouk i ozdobit na workshopu.
Chybět nebude ani soutěž o nejlepší čarodějnou fotografii.
Co nám bere energii a jak s tím pracovat
Uchopte svoje myšlenky a nasměrujte je tak, aby pracovaly pro vás. Přednáška Olgy Šípkové o osobním rozvoji, zvládání stresu se koná 29. 4. v 17:00 v Městské knihovně Ostrov.
Tajemství snímků NASA
Přednáška Petra Horálka o snímcích, které uspěly v prestižním výběru Astronomického snímku dne NASA, začíná 29. 4. v 17:30 v Městské knihovně Sokolov.
FRANTISEK UHLIR TEAM & LEE ANDREW DAVISON – ČESKO AMERICKÝ JAZZ
Špičkový jazz v podání skupiny František Uhlíř Team a amerického zpěváka Andrew Lee Davisona rozezvučí 29. 4. v 19:30 Císařské lázně ve Františkových Lázních. V pořadu zazní nejen světoznámé jazzové swingové skladby z repertoáru F. Sinatry, E. Fitzgerald a dalších, ale také skladby nejznámějšího brazilského autora A. C. Jobima, který obohatil v 60 letech minulého století jazz o nový hudební styl tzv. latin jazz. Samozřejmě nebude chybět ani pravé černošské blues, které patří neodmyslitelně k hlavním hudebním vlivům, jež měly význam pro vznik vývoj jazzové hudby.
Vycházka turistů - Stříbro
Sraz účastníků je v úterý 30. 4. v 7:20 na vlakovém nádraží v Chodově. Následuje odjezd vlakem v 7:43 do Chebu.
Hra, která se zvrtla
Britskou bláznivou komedii má na programu Západočeské divadlo v Chebu v úterý 30. 4. v 10:00.
Putování Wiedermannovým parkem začne 30. 4. v 15:00 před hotelem Pawlik ve Františkových Lázních.
Seznámíte se s historií budování úžasné terapeutické krajiny Františkových Lázní a také s činností františkolázeňského okrašlovacího spolku od roku 1829.
Slet čarodějnic a čarodějů – Studánka
Živá Studánka, Kiosek a Město Hranice srdečně zvou malé i velké na Slet čarodějů a čarodějnic, který se koná 30. 4. u Kiosku ve Studánce. Od 15:00 stavění Máje, od 20:00 průvod, poté stezka odvahy a skákací hrad.
Pálení čarodějnic
Tradiční pálení čarodějnic v Sokolově v areálu lesoparku Bohemia vypukne 30. 4. v 16:00.
Program:
16:00 Kolband Sokolov & Down the Hill (finalisté soutěže Sokolov má talent)
17:30 Potíže
19:00 Spektrum
20:30 Irish Dew
Moderuje: Petr Čimpera. V 17:00 se můžete těšit na lampionový průvod a vatru s pálením čarodějnice. Lesopark bude obohacen tradiční májkou.
Čarodějnice nebudou chybět 30. 4. ani v Jáchymově.
Přijďte v 16:00 na hřiště na Valech.
"Oprašte čarodějnické hábity a košťata, projděte si s námi čarodějnickou stezku, opečeme buřty a postavíme májku," zve SDH Jáchymov.
Pálení čarodějnic v Hranicích začne 30. 4. před hasičárnou – od 16:00 zdobení Máje, od 17:00 stavění Máje. Čarodějný průvod od 20:30 – sraz před školou. Občerstvení zajišťuje SDH Hranice – klobásy, buřty, pivko.
Pálení čarodějnic – Hazlov
Začátek je 30. 4. v 16:00 v parku u hasičárny.
Slet čarodějnic v Kraslicích
Městské kulturní centrum Kraslice, DDM Kraslice a kulturní komise zve všechny čarodějnice a čaroděje na Slet čarodějnic. Akce se koná 30. 4. v 17:00 v areálu Městských sadů.
Pálení čarodějnic – Doubrava
Akce vypukne 30. 4. v 17:00 na návsi v Doubravě.
Program:
17:00 zahájení
18:00 Stavění Máje
Čarodějnický kvíz pro děti, volná zábava. Občerstvení zajištěno.
21. ČARODĚJNICKÝ SLET U MÁJKY
21. ročník Čarodějnického sletu u májky se uskuteční 30. 4. v přírodním divadle v Lokti.
Časový harmonogram:
17:00 sraz všech čarodějnic a čarodějů u pódia + zapálení ohně u májky a upálení “Čarodějnice”
17:10 zahájení sletu - tanec Saxana
17:20 odlet ke stanovištím (nutný “letecký pas”)
18:30 ukončení úkolů na stanovištích + zakončení sletu - tanec Saxana
18:40 diskotéka, volná zábava
Letecké pasy k vyzvednutí v den akce ve stánku u dvou čarodějnic.
Doprovodný program: ukázka hasičské techniky, disco Rostis Music Production.
Občerstvení zajištěno, možnost opékání vlastních buřtů. Po celou dobu akce zodpovídají rodiče za své děti!
Sletu zdar!!!
Pálení čarodějnic – Krásná u Aše
Obec Krásná, Krásenské buchty, z.s., Sbor dobrovolných hasičů Krásná a MŠ Krásná, p. o., Vás srdečně zvou na každoroční stavení máje a pálení čarodějnic, které se uskuteční 30. 4. od 17:15 u Sokolovny v Krásné.
Program:
17:15 – Čarodějnické rejdění (sraz na návsi)
17:30 – Odlet směr Sokolovna
17:45 – 18:00 Stavění máje, pálení čarodějnice a opékání buřtů.
Lampiónový průvod a pálení čarodějnic
Program na fotbalovém hřišti ve Františkových Lázních startuje už od 17:30. Již tradičně vyrazí lampionový průvod s dechovkou a mažoretkami v čele s Moranou a Pánem času od Divadla Boženy Němcové v 19:00. Projde Národní třídou a kolem Františkova pramene zamíří k fotbalovému hřišti. Zde pak proběhne vyhodnocení soutěže nejlepších masek a lampionů, zapálení vatry a Morany a interaktivní pohádka pro děti " O králi s dobrým srdcem".
Od 17:30 budou pro děti v areálu fotbalového hřiště připraveny atrakce (Bumber Ball, Hrad Viking, Hrad Hasiči) a soutěže. Chybět nebude ani čarokrámek s kolem štěsti.
Po setmění vás čeká ohňová show doprovázená hudbou.
Žírovice Náves 2024 - pálení čarodějnic
30. 4. v 18:00 letí všechny čarodějnice do Žírovic (na náves). V 18:00 začátek lampionového průvodu od zastávky Žírovice - návrší směr náves.
Akci pořádá Spolek přátel Žírovice z. s. za podpory Města Františkovy Lázně.
Malý jazzový koncert - Jazzlady & Piano
Malý koncert pro Jazzlady Kateřinu Bodlákovou & pianistu Jindřicha Volfa vás potěší 30. 4. od 19:00 v Café Pawlik ve Františkových Lázních.
Romantické piano bude znít v Lázeňském hotelu Belvedere ve Františkových Lázních 30. 4. od 19:30.
SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ ZPÍVAJÍCÍ FONTÁNY
Zpívají fontána v Mariánských Lázních bude v roce 2024 zahájena 30. 4. ve 21:00.
V letošním roce Vás Zpívající fontána přivítá těmito skladbami:
Petr Hapka: HUDBA PRO FONTÁNU, Karel Gott: BÝT STÁLE MLÁD, SRDCE NEHASNOU, James Hetfield, Lars Ulrich: NOTHING ELSE MATTERS a František Xaver Thuri: MUSICA MARIANA PER FONTANA.
Již staří Keltové slavili přibližně uprostřed mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem svátek Beltine spojený s vyháněním dobytka na pastvu a zapalováním ohňů. Slovo Beltine je zpravidla vykládáno jako „jasný oheň“, Nejdříve byly uhašeny všechny krby a ohně a poté rozdělán teine éigen, tedy živý oheň, rozžehnutý pomocí dvou dřívek, následně byly zapáleny dva ohně, mezi kterými byl provázen dobytek, aby byl ochráněn před dobytčím morem a jinými chorobami. Lidé mezi ohni procházeli pro přivolání štěstí či vyléčení neplodnosti. Dvojice odcházely od ohně, aby pak zažehly svůj vnitřní oheň vášně a lásky. Beltine byl také čas rituálního spojení Rohatého Boha a Paní ze Zelených lesů. Děti počaté na Beltine prý byly šťastné děti Velké Bohyně.
K této tradici se váže i stavění májky, vztyčení zeleného stromu ozdobeného věncem. Májka je symbolem aktu, při němž vzniká nový život. Pro českou májku se nejčastěji používají jehličnany jako například smrk, ale lze se setkat také s májkou z břízy. Horní část se zdobí stužkami z látek nebo krepového papíru a zavěšuje se na ni zdobený věnec. Se stavěním máje je spojen i zvyk jejího nočního hlídání, obvykle to bývá do východu slunce nebo také do prvního kohoutího zakokrhání, před muži ze sousedních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo odříznout její vrchol. Pokud se jim to podaří, je to pro vesnici velká ostuda. Někdy se také staví malé máje před domy jako vyjádření úcty nebo vyznání lásky dívce.
Je jasné, že původní vyznění tohoto svátku – oslava lásky a nového života – bylo pro církve esencí všeho, co se snažily potlačit regulovat. A pravděpodobně proto spojily ohně planoucí během oné magické noci s představou čarodějnic, které se k ohňům slétají, aby provozovaly své nekalé kejkle a rituály, a proto je třeba čarodějnice upálit. A tak vznikl zvyk pálení čarodějnic o Filipojakubské noci. Zvyk pálení ohňů v předvečer prvního máje není zmiňován v žádných staročeských pramenech a podle Čeňka Zíbrta se k nám dostal z německy mluvících zemí, kde je znám jako Valpuržina noc. Mladí lidé zapalovali ohně na kopcích, na rozcestích a na pastvinách, a tančili kolem nich. Přeskakovali ohně či žhnoucí oharky. Na některých místech bylo zvykem upalovat na hranici loutku představující čarodějnici.
Ani církvím, ani totalitním režimům 20. století se nepodařilo úplně uhasit posvátné ohně Beltainu ani vymýtit zvyk stavění májek, a tak tento pradávný svátek oslavy lásky a vzniku nového života přetrval v různých podobách až do současnosti. Ne náhodou slavíme v našich zemích den následující po původním keltském Beltainu, první máj, jako svátek lásky, kdy se zamilovaní líbají pod rozkvetlým stromem.