Krajská zastupitelka Eva Trůková (ODS) byla vyloučena z klubu ODS a TOP 09

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pondělí, 22. květen 2023 14:08
Krajská zastupitelka Eva Trůková (ODS) byla vyloučena z klubu ODS a TOP 09 Zdroj: Plzeň SPOLU

Jedenáctičlenný zastupitelský klub Plzeňského kraje tvořený zástupci ODS a TOP 09 vyloučil ze svých řad krajskou zastupitelku EvTrůkovou (ODS)Ta se tak nově stane nezařazená.

Zastupitelský klub ODS s podporou TOP 09, který je vedle klubu ANO 2011 vůbec nejsilnější v 45členném zastupitelstvu, odhlasoval vyloučení Evy Trůkové, která je zároveň předsedkyní kontrolního výboru, v pátek 19. května 2023. Podle krajského zastupitele Pavla Karpíška (ODS) nevykonávala Trůková funkci šéfky kontrolního výboru podle představ klubu. „Z naší strany byly nastaveny nějaké podmínky a ty nebyly od paní Trůkové plněny. Dohodli jsme se proto na jejím vyloučení a také na tom, že bychom chtěli předsedu kontrolního výboru vyměnit. Tento krok byl dopředu avizovaný. Samozřejmě, že někdo může celou situaci vnímat v nějaké osobní rovině. To bych ale nechtěl. Je to standardní postup, kdy se klub takto většinově rozhodl," sdělil Karpíšek. Pro vyloučení Trůkové ze zastupitelského klubu hlasovalo v pátek sedm členů klubu a jeden se hlasování zdržel. Podle našich informací se jej zdržela krajská zastupitelka Ilona Mauritzová (ODS).

K rezignaci na post šéfky kontrolního výboru se má Trůková vyjádřit do středy 24. května. Podat ji odmítá s tím, že jí ze strany klubu nebylo během výkonu její práce nic vyčítáno. „Ze strany Krajského úřadu Plzeňského kraje a ze strany ostatních politických stran, které jsou v Zastupitelstvu Plzeňského kraje, jsem nezaznamenala za celou dobu jedinou výtku, ani - pokud je mi známo - nepřišla na tento úřad jediná stížnost na práci kontrolního výboru. Vlastním klubem ODS s podporou TOP 09 jsem byla v pátek vyloučena z klubu. Nyní jsem nucena k podání rezignace na předsedkyni kontrolního výboru. To neudělám. Nebylo mi před vyloučením z klubu dáno žádné doporučení či výtka ze strany klubu ODS s podporou TOP 09 na moji práci předsedkyně v kontrolním výboru. Jsem ráda, že v klubu už nemusím být, neboť po nuceném odchodu SPOLU z krajské koalice panuje v klubu vzájemná řevnivost až nevraživost, nad věcí je jen několik málo jedinců. Zdá se mi to i jako pomsta za letité osobní přátelství s předsedou krajského hnutí ANO a plzeňským primátorem Romanem Zarzyckým. Pokud je mi známo, nebylo vyloučení z klubu ani výzva k rezignaci projednána jediným orgánem v ODS na krajské nebo oblastní úrovni, ani v místní organizaci ODS. Nejsem si nikterak vědoma, že bych svým jednáním jakkoli poškodila ODS a koalici SPOLU," uvedla k celé situaci Trůková.

Volba nového předsedy kontrolního výboru se bude projednávat na příštím řádném zasedání Zastupitelstva Plzeňského kraje, které se koná 12. června 2023. Koho chce zastupitelský klub ODS jmenovat do funkce nového šéfa kontrolního výboru není zatím známé. „Na zasedání krajského zastupitelstva budeme určitě navrhovat nového předsedu kontrolního výboru. Je otázka, jestli se nám ho podaří prosadit," sdělil Karpíšek.

Koalici na kraji tvoří dnes po velkých změnách z loňského února hnutí ANO + nezávislí, Piráti, STAN, Pro Plzeň a Zelení. Opozici pak spolu se zástupci ODS a TOP 09 ještě ČSSD, SPD a KSČM.