Muzeum zahájilo letošní pravidelné víkendové prohlídky vernisáží výstavy

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 10. duben 2023 08:31
Muzeum zahájilo letošní pravidelné víkendové prohlídky vernisáží výstavy Foto: Pavel Křovák (galerie Pavel Křovák a Marek Velebný)

V neděli 9. dubna zahájilo muzeum Příběhy dvoutaktů v Plzni – Lobzích sezónu pravidelných víkendových prohlídek vernisáží výstavy obrazů mladého autora z Plzeňska Stanislava Tymla. Jeho zdařilá díla, jejichž motivem jsou automobily a motocykly legendárních značek z dob ČSSR a NDR, si návštěvníci mohou prohlédnout v průběhu kterékoliv komentované prohlídky muzea.

Muzeum Příběhy dvoutaktů zahájilo svou činnost roku 2015 a je tak vůbec prvním muzeem automobilů v Plzni. Návštěvníci zde mají možnost vidět takřka kompletní kolekci značek a typů vozidel vyráběných bývalým koncernem IFA v NDR a dalšího příslušenství. Každý zde vystavený vůz má, podobně jako člověk, svůj jedinečný zajímavý příběh. Některé z automobilů si zahrály i ve filmu a v televizi (Nikdo neměl diabetes, Vyprávěj, Velvyslanectví...). K vidění je zde také nejmladší trabant na světě nebo zcela nově vůz Barkas V901 z roku 1959.

Po úspěšné výstavě fotografií z expedice do Skandinávie „Trabantem za polární kruh“ a loňské instalaci na téma "Jak se vyráběl trabant" přináší nová výstava maleb a kreseb další obohacení stálé expozice v historické usedlosti Svobodnický dvůr na Rolnickém náměstí. Autor obrazů Stanislav Tyml je současně i nadšeným veteránistou.

„Maluji už od malička, takže si nepamatuji, kdy přesně to začalo. Je to asi vrozený talent který jsem zdědil po mamině, a ta zase po svém otci. Ale říká se, že samotný talent nestačí, tak se celý život učím a zdokonaluji. Nevystudoval jsem žádnou uměleckou školu, jsem samouk. Kreslení je pro mě taky takový relax, a řekl bych že i životní smysl,“ řekl nám Stanislav Tyml. “Mojí další vášní jsou historická vozidla, která mě zajímají také od mládí, od doby, kdy táta občas přivezl nějaký ten vrak čezety obalený starým mazutem a kouzelnou patinou, a já mu koukal pod ruce, jak jim vrací život. Pak mě z nějakého důvodu uchvátil trabant. Snad proto že je tak jednoduchý, a jakási hračka pro větší kluky? Nebo pro tu jeho zvláštní ´vůni´? Rozhodně jsem už měl dost motivů pro malbu nebo kresbu. Vždycky mě přitahovaly ty ladné elegantní tvary veteránů, které se dobře ztvárňují.“

Na otázku, kde byl s trabantem nejdále, sympatický výtvarník odpověděl: „Můj trabant je jeden prvních typů, model 600. O jeho renovaci bych musel popsat celou stránku. Každopádně je provozuschopný, v sezóně jezdím na různé akce, když počasí dovolí. Nejezdím moc velké dálky, protože si ho šetřím a taky ze zdravotních důvodů. Nevydržím dlouho sedět. Takže nejdál jsem dojel na sraz do Volyně (asi 95 km), nebo s Trabantklubem do Kynžvartu (asi stejná dálka).“

Kromě automobilů a motocyklů kreslí Stanislav Tyml i portréty, hlavně známé herce nebo herečky.