Nevím, nerozumím, neřeknu, zeptám se, uvidíme. Co vlastně dělá náměstek Bosák na plzeňské radnici, ptá se opozice

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - úterý, 11. červen 2024 13:15
Nevím, nerozumím, neřeknu, zeptám se, uvidíme. Co vlastně dělá náměstek Bosák na plzeňské radnici, ptá se opozice Zdroj: Česká pirátská strana

Nejasné investice do oprav plzeňské vodovodní sítě a teplárny, nedostatečný úklid města, přetékající koše a kontejnery, nově zaváděná nejasná pravidla pro developery a několik desítek stran barevných vizualizací různých projektů, o kterých nikdo včetně náměstka Bosáka, vlastně nic neví. To jsou dosavadní "výsledky" práce pirátského politika Bosáka ve funkci 1. náměstka primátora Plzně. Na jakýkoliv dotaz týkající se těchto problematik reaguje podrážděně a ve výsledku je nechává bez odpovědí. Buď odpovědi nezná nebo je Plzeňanům tají. Slibovaná pirátská transparentnost a "odvaha dělat co je správnétak s funkcí ve vedení města vzala rychle za své.

Piráti, jejichž plzeňský lídr Pavel Bosák odmítá komunikovat, čímž budí značné kontroverze, slibovali transparentnost a otevřenost radnice. Jaká je realita pod necelých dvou letech jejich vlády na radnici? „Náměstek Pavel Bosák se diví, že ho oslovujeme, že se ptáme. Důvod je prostý, podílí se na řízení Plzně, která hospodaří s rekordním rozpočtem deseti miliard korun. Přesto se náměstek Bosák obrací k Plzeňanům zády a ukazuje tak nevídanou míru arogance,“ vysvětlil plzeňský opoziční zastupitel Lukáš Hegner (ODS), který opakovaně požaduje informace ohledně hromadícího se odpadu u kontejnerů i nedostatečného úklidu města, a dodal, že Plzeňané si zaslouží vědět, co se v jejich městě děje. „S náměstkem Bosákem máme spory ohledně informovanosti veřejnosti a zastupitelstva, on je přesvědčený, že nemusí poskytovat žádné informace. To je na omylu, demokracie je založena na sdílení informací s veřejností,“ řekl zastupitel Petr Suchý (TOP 09), kterému náměstek Bosák opakovaně odmítá podat informace týkající se plánovaných oprav vodovodní a kanalizační sítě i projektu dekarbonizace Plzeňské teplárenské. Obojí s odůvodněním ochrany obchodního tajemství.

„Pro mě je zarážející, jak nepřipravený je pan Bosák, u svých materiálů na jednáních Zastupitelstva města Plzně. Přitom zodpovídá  důležité oblasti jako je zadávání veřejných zakázek, investiční výstavby, odpadové hospodářství, územní plánování a strategické plánování rozvoje Plzně. Zaráží mě, ale i to, že tato nepřipravenost nevadí jeho kolegům z vedení města, neboť to vrhá negativní světlo na celé vedení radnice,“ uvedl současný zastupitel a svého času primátor Pavel Šindelář (ODS), jenž se pozastavil nad neprofesionalitou technického náměstka Bosáka. Místo náměstka Bosáka musejí odpovídat buďto příslušní úředníci nebo sám primátor Roman Zarzycký (ANO). Dokládá to i přístup náměstka Bosáka k novým pravidlům pro výstavbu ve městě, jež představil na květnovém jednání plzeňského zastupitelstva. Konkrétně jde o soubor pravidel a plateb, tzv. kontribuce, které mají developeři na území města dodržovat a městu hradit při nové výstavbě na jeho pozemcích. Po několika dotazech týkajících se typů výstavby, na které se mají tato nová pravidla vztahovat, nebo jak se bude vypočítávat poplatek městu, náměstek Bosák svoji snahu o odpovědi vzdal a jejich zodpovídání se ujal primátor města spolu s úředníky, kteří byli jednání přítomni. "Nastavení pravidel pro developery bylo vlajkovou lodí náměstka Bosáka při nástupu do funkce, alespoň to vždy zdůrazňoval. To, že nebyl schopný zodpovědět prakticky jediný dotaz a místo něj odpovídal primátor, případně úřad, zatímco on listoval v podkladech, bylo vůči těm, kteří jeho úlohu převzali za něj nedůstojné. Je to ostuda," popsal průběh projednávání tohoto bodu předseda klubu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL David Šlouf (ODS).

PR