Nový předseda místního sdružení ODS v Plzni-Doubravce Hegner: Chtěl bych omladit náš tým

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - pondělí, 11. září 2023 12:37
Nový předseda místního sdružení ODS v Plzni-Doubravce Hegner: Chtěl bych omladit náš tým Zdroj: ODS

Plzeňský advokát Lukáš Hegner je zastupitelem města Plzně a zároveň čtvrtého městského obvodu. Minulý týden se stal novým předsedou místního sdružení ODS v Plzni-Doubravce. Ve funkci tak nahradil dosavadního předsedu Zdeňka Mádra. Zeptali jsme se, s jakými cíli a vizemi do ní nastoupil a jaké jsou jeho další plány.

V úterý 5. září vás zastupitelstvo čtvrtého městského obvodu v Plzni jednomyslně zvolilo novým předsedou místního sdružení ODS. Jaké jsou nyní vaše plány? S čím do funkce nastupujete?
Do funkce jsem kandidoval s cílem omladit náš tým a zaměřit se na mladší a stranicky méně vyhraněné voliče, u kterých mám pocit, že jsme je v poslední době trochu ztratili. Dále bych se chtěl soustředit na novější komunikační prostředky, které jsme v poslední době nevyužívali, a které musíme využívat určitě více. Nepředpokládám však nějakou zásadní změnu politiky našeho sdružení – už jen z důvodu, že dosavadní předseda Zdeněk Mádr zůstane místopředsedou, tudíž budeme dál tvořit tandem ve vedení místního sdružení ODS. V minulých obdobích jsem byl totiž právě já místopředseda a zástupce pana Mádra a nyní jsme se po vzájemné dohodě rozhodli k opačnému uspořádání. V místní radě, která má devět členů, došlo rovněž k obměně a k částečnému omlazení kolektivu.

Říkáte, že se ODS musí více zaměřit na mladší voliče. Čemu připisujete to, že je dle vašich slov trochu ztrácí a musí je začít více oslovovat?
Myslím si, že jsme byli příliš konzervativní v komunikaci s našimi voliči, a také v tématech, která jsme jako strana předkládali. Takže teď bych se chtěl vydat trochu jiným směrem. Do příštích voleb bychom jako ODS chtěli připravit kvalitní kandidátku tak, abychom mohli plně konkurovat dnes jednoznačně nejúspěšnějšímu hnutí ANO.

Co konkrétně funkce předsedy místního sdružení ODS obnáší?
Jde víceméně o organizační činnost. Předseda místního sdružení jedná za sdružení navenek, svolává místní rady a sněmy, řídí tato jednání a dává směr místní politice ODS. Nicméně všechna rozhodnutí se uzavírají kolektivně – buďto na místním sněmu, nebo v místní radě.

Co bude vaším úplně prvním krokem ve funkci?
Získal jsem podporu místního sdružení kandidovat za město Plzeň do krajských voleb. V blízké době se uskuteční oblastní a regionální sněm, kde budu tuto pozici obhajovat. Chtěl bych aspirovat na to, aby místní sdružení Doubravka mělo mým prostřednictvím svého zástupce na volitelném místě, v rámci kandidátky do krajských voleb. Čili se chci určitě zaměřovat i tímto směrem. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl na pozici předsedy místního sdružení kandidovat.

Kdy jste vstoupil do ODS a s jakým cílem?
Do ODS jsem vstoupil v 18 letech, tedy přibližně před 22 lety, jako pravicově smýšlející mladý člověk. Vstupoval jsem tam z důvodu, že jsem se vždy o politické dění zajímal. Studoval jsem humanitní gymnázium a politika mi byla blízká. Měl jsem zájem podílet se na správě městského obvodu města Plzně a mít informace o dění v krajském městě, což trvá dodnes.

Jak dnes ODS vnímáte? Myslíte si, že je stále pravicovou konzervativní stranou?
Jsme až příliš konzervativní, moc se zaměřujeme na naše voliče a tudíž nedokážeme oslovit jiné, ještě nerozhodnuté voliče. Příliš dogmaticky se držíme svých témat, i když nám to někdy u voličů spíše ubližuje. Jako příklad bych uvedl zrušení EET, kdy po takovém kroku již dnes nebyla ani ze strany podnikatelů poptávka a u voličů nám tento krok podle mého názoru spíše uškodil, než pomohl. Měli bychom se více soustředit na témata praktického života, než na striktně konzervativní program. Mladé lidi například dnes obecně zajímá problematika životního prostředí. Měli bychom být schopni jim nabídnout v tomto směru zajímavý, nikoliv však aktivistický a nereálný program. Obecně se ale domnívám, že i přes řadu dobrých věcí, které pro občany ODS dělá, nedokáže tyto úspěchy prodat. To platí i pro město Plzeň, v jehož vedení byla ODS zastoupena dlouhé roky ať na centrální radnici nebo na radnicích městských obvodů. Ačkoliv město Plzeň i městský obvod Plzeň 4 fungují velmi dobře a odvádí dobrou práci pro občany Plzně, nám jako ODS se moc nedaří tyto úspěchy prodat. Úspěchy si připisují naši koaliční partneři a naopak na ODS se snáší kritika za nepopulární opatření, byť více či méně potřebná. To si myslím, že je problém celé ODS. Naše úspěchy nedokážeme dostatečně prodat, což je hrozná škoda.