Peggy Kýrová

Peggy Kýrová

S pomocí Karlovarského kraje se podaří zachovat Muzeum Kraslické dráhy, které čelilo existenčním problémům. Rada Karlovarského kraje mu schválila individuální dotaci ve výši 200 tisíc korun. Prostředky z velké části pokryjí náklady na provoz této jedinečné instituce.

Karlovarské muzeum nabízí svým návštěvníkům nejen pozoruhodné výstavy, ale i řadu dalších akcí, které jim zpříjemní den.

Nezadržitelně se blíží první školní den a s ním také pestrá nabídka volnočasových aktivit. Ne všechny rodiny si ale mohou dovolit poslat dítě na vysněný kroužek nebo do umělecké školy. A právě tady nabízí pomoc projekt Díky dětem.

Chytré zařízení monitorující stav rybí líhně, dávkovač léků dodržující jejich včasné podání a bezdrátová časomíra pro požární sport jsou tři nejlepší projekty z IoT Academy zaměřené na rozvoj dovedností v oblasti Internetu věcí (IoT). Všechny nápady vzešly od plzeňských středoškoláků, kteří absolvovali třetí ročník tohoto vzdělávacího programu realizovaného SIT Portem Správy informačních technologií města Plzně ve spolupráci s firmou TData. Prostřednictvím Plzeňského inovačního ekosystému PINE dává město mladým technologům příležitosti proměnit nápady ve skutečnost. Díky tomu pokračuje ve vzdělávání na zdejších technických fakultách více než 90 procent účastníků IoT Academy.

Letošní 31. ročník Festivalu na ulici měl rekordní počet festivalových scén a bohatý doprovodný program se rozrostl do dalších míst v centru města. Představilo se více než 140 kapel, sólových interpretek a interpretů téměř všech hudebních žánrů. Rozrostl se i doprovodný program a samozřejmě také počet návštěvníků.

Město Rokycany ve dnech 5. až 7. září hostí nový pozdně letní festival s názvem Cesty k pramenům / Viae ad fontes a s podtitulem Rokycanské hudební dialogy s českou a evropskou tradicí. Třídenní přehlídka – a především její sobotní finále v prostranství U Spilky v centru Rokycan – je příležitostí k setkání publika s interprety nejrůznějších hudebních a tanečních žánrů.

Umět správně „přečíst" buňku může pomoci při léčbě rakoviny i transplantaci buněk. Ti nejlepší i začínající biologové a bioinformatici ze 16 zemí světa se proto od 4. září potkají v Plzni na Summer School of Single Cell, aby se ponořili do světa jednobuněčné analýzy a vyměnili si zkušenosti. Hlavními organizátory mezinárodní letní školy jsou Biomedicínské centrum Lékařské fakulty UK v Plzni a výzkumné centrum NTIS Fakulty aplikovaných věd ZČU.

Další letošní turnus v rámci "Týdnů pro krajinu", pod záštitou Hnutí DUHA, se uskutečnil v polovině srpna. Více než dvě desítky dobrovolníků a dobrovolnic se vydaly pomáhat do Národního parku Šumava, kde se zapojily do revitalizace šumavských mokřadů.