Po rozjezdu nového závodu v Plzni chystáme další rozvoj, říká jednatel Ball Beverage Packaging v ČR Radek Mádr

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 1. listopad 2023 08:05
Po rozjezdu nového závodu v Plzni chystáme další rozvoj, říká jednatel Ball Beverage Packaging v ČR Radek Mádr Jednatel společnosti Radek Mádr. Foto: Ball Beverage Packaging

Závod v Dýšině mu šlape jako hodinky, ten plzeňský zvládl se svým týmem rozběhnout prakticky ihned po dokončení. Přitom už plánuje nové věci, stará se o příjemnější prostředí kolem nové budovy a chystá spoustu ekologických „vychytávek“. Radek Mádr, jednatel společnosti Ball Beverage Packaging v České republice, se chce zaměřit na přijetí schopných zaměstnanců a popsal, jak se neustále vylepšuje pracovní prostředí.

Budova stojí, linky jsou na svém místě a provoz se rozjel. Jak byste start plzeňského závodu zhodnotil?
Podařilo se nám výstavbu realizovat v rekordním čase a zároveň jsme získali nominaci v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje. To je dobrý začátek, ne? Ale hlavní je samozřejmě výroba, a ta se rozjela nad očekávání dobře. Teď je naším úkolem dosáhnout maximální výrobní kapacity a připravit se na další rozšíření produkce.

Chystáte tedy další linku?
Ano, v Plzni to bude už třetí. Výrobní portfolio a struktura našich zákazníků se nám výrazně rozšiřuje v regionu i celé oblasti našeho působení. Jsme v procesu kvalifikace pro naše významné zákazníky a ta probíhá velice úspěšně. Nesmíme ale zapomínat ani na ekologický aspekt naší výroby.

Co to pro závod Ball v Plzni znamená?
Jedná se o zásadní věci, jako je například částečné využívání elektrické energie z vlastních zdrojů až po vybudování biotopu v okolí naší nové budovy. Můžete si pod tím představit například rozšiřování zeleně, používání dešťové vody na zalévání, zelenou vodní nádrž, zelenou stěnu a částečně zelenou střechu. A také jsme v závěrečné fázi povolení stavby solárních panelů na střeše. Ještě tím zvýšíme podíl ekologických zdrojů energie pro výrobu.

Snímek obrazovky 2023 10 30 152118

Nic z toho se neobejde bez spolupracovníků, kteří jsou zapálení pro věc a jimž není lhostejné, jak vypadá jejich pracovní prostředí…
Tak to opravdu je a my jsme právě teď ve fázi, kdy takové zaměstnance hledáme. Jde nám o jejich kvality, a to nejen profesní, ale také lidské. Oceníme takové vlastnosti jako spolehlivost, loajalita, ochota naučit se něco nového a být otevřený novým poznatkům. Co jim za to nabídnete kromě mzdy? Především maximální snahu o to, aby byli v práci spokojeni. Vypočítávat všechny bonusy a benefity by bylo opravdu na dlouho, od sportu přes kulturu po vzdělávání nabízíme řadu programů a výhod, které mohou zaměstnanci čerpat. Pravidelně pořádáme family day pro zaměstnance nejen z Plzně, ale také z Dýšiny. Ovšem mzda je u nás také velmi zajímavá, troufnu si říct, že jsme v daných profesích nad regionálním průměrem. Nesmím opomenout ani novinku – masáže pro zaměstnance. Mohou si teď podobně jako naše stroje dopřát trochu wellness.

Jak si můžeme představit wellness pro stroje? Chodí snad na masáže?
Používáme vysoce sofistikované technologie a stroje, které mají životnost 10–20 let a pak je nezbytně nutná generální oprava nebo upgrade. Tyto stroje jsou extrémně drahé. Proto máme speciální divizi, které v nadsázce říkáme wellness. Protože udržuje naše stroje v té nejlepší kondici.

Je toto „wellness“ jen pro závody u nás?
Naopak, šikovné ruce a chytré hlavy českých zaměstnanců se tu starají o zařízení společnosti Ball pro celou Evropu. Běžně se stává, že ze zahraničí zavolají, aby naši kolegové přijeli opravit některý ze strojů, když dojde k větší poruše.

Může se nově přijatý zaměstnanec dostat i do tohoto „wellness“ studia? 
Chce to nějakou dobu přípravy a vzdělávání, ale máme kolegy, kteří se cíleně připravují na to, aby tam mohli přejít. Ale i ostatní zaměstnanci mohou profesně růst. Jsme spolehlivý zaměstnavatel, máme spolehlivé dodavatele a zaměstnanci by měli do tohoto konceptu dobře zapadnout. Nabízíme řadu pozic a můžeme si kolegy vybírat. Dáváme tudíž přednost těm, kteří mají zájem skutečně dobře a zodpovědně pracovat. Rád bych ještě dodal, že náš kolektiv není jen mužský – máme už 15 % podíl žen a toto číslo bude určitě ještě růst.

Nabíráte stále i v druhém závodu v Dýšině u Plzně?
Ano, určitě. Otevřené dveře mají v Dýšině kvalitáři i kvalitářky, uplatnění najdou i šikovní elektrikáři a údržbáři. Nesmím ale zapomenout ani na operátory tisku, kteří mají na starost vizuální vzhled plechovky a jsou velmi důležitou součástí týmu. Není ani tak zásadní, aby měli zkušenost z tiskárny či polygrafie, ale je důležité, aby měli kladný vztah k mechanice, ke strojům obecně a hlavně byli ochotni se učit novým věcem.

PR