Jejich cesta vedla přes Stříbro do Svojšína, kde se připojily další posádky. Všichni účastníci pak šli společně na prohlídku místního zámku. Původně zde stávala tvrz z 12. století, která vyhořela i s částí přilehlého kostela. Z kostela se zachovala pouze románská věž, která je o to vzácnější, že v našem kraji se nacházejí pouze dvě památky v románském slohu – tou druhou je kostel v Potvorově. Z původní tvrze se zachovala část sklepení. Zámek v barokním slohu nechala po požáru postavit roku 1723 Judita Terezie Příchovská. Zámek je chráněn jako kulturní památka a do jeho areálu patří také spojovací chodba ke kostelu, správní budova, hospodářský dvůr, kočárovna, terasy a zámecký park, v němž roste památný strom Svojšínská lípa. Mezi slavné rodáky ze svojšínského zámku patří hrabě Antonín Petr Příchovský (*1707), který se stal pražským arcibiskupem v roce 1763 a v úřadu setrval až do své smrti roku 1793. 1. července 1782 osobně povýšil zdejší kostel na děkanský!
Účastníci vyjížďky si prohlédli nejprve výstavu loutkových divadel zapůjčených od Muzea loutek v Plzni, poté sklepení, kde mohli obdivovat dochovaný „středověký mrazák“ a prohlídka dále vedla do obytných částí zámku. Po prohlídce zamířili ještě do zámeckého parku a kostela sv. Petra a Pavla.
Ze Svojšína se zhruba desítka trabantů, 2 wartburgy, 1 Škoda 120 a jedno novější vozidlo a jejich posádky vydaly na oběd do Mnichova. Nikoliv však do Mnichova v Bavorsku, kde byla podepsána ostudná Mnichovská dohoda, která prezidenta Beneše donutila odstoupit naše pohraničí Německu, ale do přívětivé české vesničky, která je s prezidentem Benešem také spojena. Zastavil se tady cestou z Karlových Varů do Mariánských Lázní a pohovořil s místními obyvateli, na což upomíná malý pomníček naproti místní restauraci.
Další zastávkou na výletě malebnou krajinou byla obec Prameny. Zde bylo zapotřebí nejprve opravit utržený klínek levého zadního kola jednoho z trabantů. Po zdárném zákroku, který opět potvrdil, že „k opravě trabanta stačí kleště, drát a šroubovák“ a někdy pár dobrých kamarádů, se účastníci vyjížďky prošli k místním léčivým pramenům a poté k nedaleké zřícenině pozdně barokní kaple Panny Marie.
Další zastávkou byla obec Kladská, která leží v centru nejcennějšího území CHKO Slavkovský les. Majitelé veteránů si se zájmem prohlédli mimořádně zdařilé expozice Domu přírody Slavkovského lesa, které představují čtyři stěžejní přírodní fenomény CHKO Slavkovský les: minerální prameny, rašeliniště a hadce společně s mokřadními loukami a lesy. Návštěvníci si zde také mohou vyzkoušet zábavně - naučné aktivity pro děti i dospělé, v podkroví expozice muzea se mohou podívat na zajímavý 3D film o krásách a zajímavých jedinečnostech Slavkovského lesa, proplazit se modelem skutečné hornické štoly a kdo je hodný, uvidí i opravdovou vílu!
Po prohlídce následovala ještě procházka po naučné stezce Kladská, která představuje jednu z nejstarších a největších přírodních rezervací v Karlovarském kraji. Naučná stezka o délce přibližně 2,3 kilometru vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny převážně po dřevěném chodníku, takže do rašeliniště lze nahlédnout zcela bezpečně a bez namočení.
Závěr výletu patřil již tradičnímu táboráku s opékáním buřtů.
Pokud jste neměli možnost kolonu veteránů zahlédnout, můžete se na některé z nich přijít podívat do plzeňského muzea Příběhy dvoutaktů na prohlídku vždy v úterý a ve čtvrtek po předchozím objednání v 15:30.