Vysoká škola, na které právě studuji, dokonce v den po prezidentských volbách zorganizovala “veletrh emocionální podpory“, kde si může každý zahrát hry, dát si zdravé potraviny nebo se uklidnit časem stráveným se zvířaty vycvičenými na emocionální podporu. Někomu se to může zdát směšné, ale studenti jsou (možná oprávněně) vyděšeni z možných následků nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu.
Především jako studující nechtějí přijít o svoji federální podporu (FAFSA), ženy se bojí, že přijdou o právo na potrat a menšiny se bojí růstu rasově orientovaného násilí s ohledem na Trumpovu rétoriku. Zajímavé je též zmínit, že v našem univerzitním chatu na platformě „Yik Yak“ se střídají zprávy vyjadřující strach o svůj život s nadávkami na voliče Donalda Trumpa a republikány obecně. Vulgarity jsou takové formy, že je zde nemohu ani naznačit. V reakci na ně se vrací slova o „slabosti a hlouposti“ těch, kteří se domnívají, že Trump jakkoliv poškodí jejich životy. Tolerance k opačnému názoru neexistuje ani na jedné straně politického spektra.
Musím dodat, že moje osobní zkušenost mimo sociální sítě nebyla takto odstrašující. Mluvil jsem s podporovateli i odpůrci Donalda Trumpa. Záměrně naznačuji, že v těchto volbách skutečně šlo pouze o něj, a zda-li dokáže více lidé přilákat, než odlákat. Když jsem se ptal voličů Kamaly Harris na důvod, proč preferují právě ji, většinou jsem dostal sérií důvodů, proč nechtějí volit Donalda Trumpa. Příznivci Trumpa mi většinou sdělili, že ho vnímají jako záruku ekonomického růstu a nízkých daní. Jen těžko mohu generalizovat každého jeho voliče, ale toto byly společné body všech jejich odpovědí, i když se někteří vyjádřili i tak, že je to „hrozný člověk s dobrým ekonomickým programem“. Mimochodem to uvedl můj kamarád, Američan, studující zde chirurgii. Na otázku potratů jsem většinou dostal odpověď, že Trump chce toto právo přenést na konkrétní státy, což většině republikánských podporovatelů i v kontextu dlouhé tradice silných jednotlivých států uvnitř federace nevadilo.
Ve výsledku, si musíme počkat ještě pár měsíců na to, než zjistíme, jestli Trump pojede svoji tvrdou „MAGA“ politiku, jelikož už teď ví, že v dalším období úřad obhajovat nebude a navíc díky novému složení senátu, sněmovny a nejvyššího soudu, kdy se všechny tyto instituce dostaly do kontroly Trumpových republikánů (ano, včetně nejvyššího soudu), tak Trumpa nemá kdo zastavit, kromě republikánů samotných. V republikánské straně existuje několik různých frakcí. Někteří její významní členové jako Arnold Schwarzenegger nebo Adam Kinzinger veřejně před volbami deklarovali, že Trump není jejich volbou a raději podpořili Kamalu Harris. Ti však teď budou v silné defenzivě před jedním z nejsilnějších amerických prezidentů 21. století a „MAGA“ republikány.
Autor: Jan Chovanec