Radek Novák: Evropa se stává skanzenem

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - pondělí, 20. květen 2024 07:30
Radek Novák: Evropa se stává skanzenem Foto: J. Adlt

Zoufalství Evropy.

V poslední době jsem četl několik zamyšlení nad evropským počínáním a směřováním Evropy, resp. nezamýšleným směřováním Evropy. Výsledkem nezávislých hodnocení evropské ekonomiky je fakt, že EU se stává "euroasijským poloostrovem".

                                                           "Evropa se stává skanzenem".

Posledním hodnocením Mezinárodního měnového fondu (MMF) jsem přímo otřesen. Přesto, že očekáváním byl růst, budeme stagnovat. Původně nejsilnější ekonomika Evropy, Německo, bude růst ze všech vyspělých ekonomik nejpomaleji. MMF odhaduje, že se situace největší evropské ekonomiky – Německa – zhorší. Dokonce je zde vidět postupné zhoršování prognózy. V lednu tvrdili, že ekonomika poroste o 0,5 %, nyní očekávají jen o 0,2 %. Problémy jsou přitom jasné. Ekonomika trpí kvůli demografickým důvodům. Německo má nedostatek pracovních sil  a navíc má problémy s transformací na zelený průmysl, o kterém jsem psal minule. (https://plzen.cz/radek-novak-cesko-je-jednou-z-nejdrazsich-zemi-v-eu-potvrzuje-evropsky-parlament)

Problémy jsou však i jinde. Francie má zhoršený výhled – z 1 % růstu na 0,7 %. MMF totiž varuje Evropu před potenciálním rozpadem dodavatelských řetězců.

Zastavme se však u Česka. Naše vlastní země je pro nás nejdůležitější.

MMF opět zhoršil, již po několikáté, výhled ČR.  Zatímco ještě v říjnu 2023 byl očekáván růst v roce 2024 o 2,3 %, už v listopadu téhož roku se očekával růst pro nadcházející rok na úrovni 1,2 %. Nyní MMF přichází s růstem o 0,7 %. Vláda bude jistě oponovat, že i tak je to hezký obrázek, protože, když si uvědomíme, že v roce 2023 jsme klesali o 0,4 %, tak se jedná o zlepšení. Bohužel je to ale spíše chvála za každou cenu.

Za zajímavost pak stojí i to, že Ministerstvo financí ČR odhaduje letos růst o 1,4 %, přičemž další rok ještě větší růst, a to úžasných 2,6 %. Tato informace je poněkud překvapivá, protože tento neobvykle velký rozdíl mezi institucemi je přímo zarážející. Odpověď může být celkem jednoduchá. Blíží se nám volby, je výhodnější prezentovat ekonomiku v tom nejlepším světle za všech okolností. Jak to bude vypadat ve skutečnosti uvidíme až v reálu.

Evropský pokles.

Nejsmutnější je, že kurz, na který Evropa svou vlastní ekonomiku nasměřovala, je cesta Titanicu. To, co předvádí elity Evropy začíná vypadat jako špatně řízené sociální inženýrství. Evropskou ekonomiku drtí regulace. Namísto strategických věcí se řeší CO2, zdražování energií emisními povolenkami, přechod na elektromobilitu, která neustále decimuje evropský automotiv a celkově všechny investice se posuzují podle tzv. taxonomie, což je jeden z hlavních pilířů likvidace evropské ekonomiky. Tento pilíř si definovala EU sama sobě. Je schovaný pod fluskulí tzv. udržitelnosti investic. Tento dokument určený primárně na ochranu klimatu a životního prostředí, který by měl posouvat evropskou ekonomiku ke klimatické neutralitě, ukazuje, že je spíše sebemrskačským principem.

Po sankcích a nutnosti se zbavit závislosti na ruských energetických zdrojích a také odtržení se od ruského odbytového trhu jako takového by asi bylo rozumnější některé regulace přibrzdit či zcela zrušit. Nicméně to se nestalo a přiznejme si, že "dnes podle současných regulací nejsme schopni postavit výrobní závod pro zbrojařský, farmaceutický ani chemický průmysl".

Iluze, že si vše dovezeme, má však jednu trhlinku. "Dovezeme si jen to, co nám někdo bude chtít prodat." Evropa se zbavuje toho, co je pro ni signifikantní. Strategické zdroje neovládáme a cílový produkt nejsme schopni kvůli regulacím vyrobit. A důsledky toho, když se spoléháme na dovoz, vidíme v praxi. Nejsou léky, není řada jiných věci a když jsou, tak za neobvykle vysokou cenu.

Evropa je na cestě ke svému mocenskému a ekonomickému zániku.

Nejzarážejícím faktem je ruský růst. Podle MMF bude Rusko mít očekávaný růst výrazně větší než Evropa. Z úst všech politiků napříč Evropou, až na pragmatického Orbána, zaznívalo, že Rusko padne ekonomicky na dno. Nyní tedy většina lidí skutečně čeká u Ruska na propad.

Realita je však zcela opačná. Rusko má podle dat MMF nejrychlejší růst z ekonomik označovaných jako vyspělé ekonomiky. V lednu očekával MMF růst Ruska o 2,6 %, v dubnu už o 3,2 %. V roce 2025 se čeká zpomalení na 1,8 %. Jenže to je oproti Evropě mimořádně vysoký růst, nemyslíte?

Nůžky mezi Evropou a Ruskem se opět přivřou. Možná se ruská ekonomika lépe a rychleji přeorganizovala na válečnou a ta naše ne.

Jestli po eurovolbách nedojde k přehodnocení kurzu a zrušení velké části regulací, jsme na cestě k ekonomickému kolapsu. Co se s tím dá dělat? Změnit kurz v Evropě na rozumnější a nezničit za dvě dekády to, co někdo stovky let budoval.

V Evropě zachraňujeme svět, ale sebe zahubíme.