Sdružení obcí a měst společně s Plzeňským krajem poslaly minulý týden vládě a České poště požadavek, aby se transformace pošty posunula až na příští rok. Jaká je reakce, nebo jestli vůbec je nějaká reakce?
„Toto je požadavek také velkého svazu měst a obcí, aby se nedělala ta záležitost unáhleně, aby tam byl vytvořen prostor pro jednání, protože skutečně před tím seznamem, který se k nám dostal, žádné jednání s poštou neprobíhala. Za Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje jsme poštu vyzývali již před drahým časem k jednání a pokud se nic nezmění, tak vlastně po dvou odmítnutí bychom se měli potkat 25. dubna.“
Zazněl i požadavek, aby ministr vnitra Vít Rakušan odtajnil metodiku, podle které se vybíraly rušené poštovní pobočky. On to zatím odmítá. Co na to říkáte?
„Myslím si, že je naprosto logické, že starostové chtějí znát důvod, proč je pošta u nich rušena. Ať je to v těch větších městech a konec konců i v samotné Plzni, protože jim mnohé zrušené pobočky nedávají smysl a znají pochopitelně nejlépe ze svého obvodu, nebo ze svého města jednak bezbariérovost, jednak i počet lidí, myslím si ve věkové struktuře, pro které by chtěli služby pošty zanechat.“
V úterý 25. dubna máte s Českou poštou schůzku na téma rušení poboček. V jakém duchu by se to jednání mělo ze strany Sdružení měst a obcí Plzeňského kraje nést?
„Budeme chtít znát odpovědi na tyto otázky. Myslím si, že starostové jsou velmi racionální lidé, ale to, co jim nejvíce vadí, je to, že celá ta reorganizace byla připravena vlastně bez jakékoliv konzultace s nimi. Aby i oni sami mohli být připraveni třeba na důvody, proč ta nebo druhá pobočka se ruší, a mohli to vysvětlit svým obyvatelům.“
Je tady návrh, že by se na provozování některých rušených poboček České pošty mohly podílet obce.
„Předpokládám, že i tento návrh zazní a budeme chtít znát kondice, za kterých by to mělo být.“
Jednání Svazu měst a obcí Plzeňského kraje budeme samozřejmě sledovat a přineseme aktuální informace.