Rytířský turnaj U Ježíška uvítá své příznivce již po šesté

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 26. září 2022 08:00
Rytířský turnaj U Ježíška uvítá své příznivce již po šesté Ilustrační foto: Milan Svoboda

Na svátek svatého Václava, ve středu 28. září, ožije prostranství na pravém břehu řeky Radbuzy nedaleko kostelíku U Ježíška jezdeckým rytířským turnajem pořádaným pro samotného českého krále Jana Lucemburského.

Přeneseme se do roku 1323. Krále Jana a královnu Elišku přivítají na kolbišti u Ježíška bratři německého řádu Panny Marie v Jeruzalémě, kteří jsou usazeni v městě Plzni již od jeho založení a vždy byli pevnou oporou královské moci. V roce 1322 jim Jan Lucemburský předal patronátní právo k plzeňskému kostelu sv. Bartoloměje.

U řeky Radbuzy se sjedou stateční pánů s družinami, aby změřili své síly. V klání koňmo se utká pět rytířů a jako šestý bude na dodržování regulí přímo na kolbišti dohlížet pan Bušek starší z Velhartic. Dokonce i sám král Jan, největší z rytířů, vyjede se štítem a dřevcem na kolbiště!

Bude se tančit, zpívat a hlavně se budou lámat dřevce o štíty udatných jezdců. Zatančí krásné dámy a přijedou muzikanti a kejklíři! Připraveno bude dobové tržiště, občerstvení a také hry pro děti. Na kopci U Ježíška bude letos při turnaji v provozu dobový kolotoč!

A protože každý jezdec potřebuje své věrné pěší bojovníky, představí se na kolbišti U Ježíška též vynikající šermíři ze skupiny Morgana von Maxberg!

I letos bude doprovodný program oddělen od samostatného turnaje, návštěvník si tak bude moci lépe vybrat, co chce vidět.

Program:

11:00 - příjezd krále a královny, hlavní jezdecký turnaj
11:45 - fakír
12:15 - tanec fraucimoru za účasti krále a královny
12:30 - koncert skupiny Strašlivá Podívaná (historizující hudba)

14:00 - příjezd krále a královny, hlavní jezdecký turnaj
14:45 - fakír
15:15 - tanec fraucimoru za účasti krále a královny
15:30 - koncert skupiny Strašlivá Podívaná (historizující hudba)

17:00 - příjezd krále, hlavní jezdecký turnaj

Trvalý program probíhá od 10:00 do 18:00

Vstupné:
Dospělí 150,- Kč, děti od 6 do 15 let a ZTP 90,- Kč, rodinné (2 dospělí, 2 - 3 děti do 15 let) 390,- Kč a děti do 6 let zdarma.
Vstupenka platí po celý den.

Akce se uskuteční s podporou Nadace 700 let města Plzně a ÚMO Plzeň 2- Slovany.

Doprava a parkování Vlakem na Hlavní nádraží Plzeň, pak pod Most Milénia. 
Městská hromadná doprava - tramvaj č. 1 nebo 2 na zastávku Mikulášské náměstí, trolejbus č. 12 na zastávku Mikulášská, pak pod Most Milénia.
Autem lze zaparkovat v přilehlých ulicích nebo v parkovacích domech pod mostem Milénia nebo na Rychtářce.