Světelná interaktivní rodinná expozice promění návštěvníky v Lovce znaků

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 18. říjen 2022 12:29
Světelná interaktivní rodinná expozice promění návštěvníky v Lovce znaků Ilustrační foto: FB DEPO2015

Víte, jaký je největší objev lidstva? Přece písmo! Svět znaků, symbolů a šifer ožívá v nové interaktivní světelné expozici z dílny DEPO2015 BLIK x BLIK Lovci znaků. Expozice bude k vidění od 19. října do 28. února.

Po roce se kulturní a kreativní zóna DEPO2O15 vrátila ke konceptu autorsky vytvořené expozice, založené především na světelném designu festivalů světla BLIK x BLIK. „Základem všech těchto výstav je světelné umění propojené zajímavou scénografií i výtvarnými instalacemi do jedinečného návštěvnického zážitku. Dva předchozí výstavní počiny, a to expozice Digitální hřiště a Tajuplný les, byly divácky velmi úspěšné. Jen Tajuplným lesem prošlo za půl roku na 27 000 nadšených návštěvníků,“ popisuje pozadí tvorby expozice programový ředitel DEPO2015 Jan Štěpán. „Téma, které jsme pro výstavu zvolili, má oslavovat jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva, který bývá často opomíjen – písmo. Je až neuvěřitelné, z kolika úhlů pohledu se na něj dá nahlížet: od jeho historie přes komunikační účel až po umělecké ztvárnění liter či využití ve veřejném prostoru. Vytvořili jsme několikavrstevnatou expozici plnou zážitků a objevování, kterou se budou návštěvníci prokousávat jako archeologové a dobrodruzi, aby zjistili, že písmo je nejen naprosto nezbytnou součástí našich životů, ale především je s ním velká zábava,“ objasňuje Štěpán volbu tématu výstavy.

Úvodní část expozice popisující historii písma, jeho vznik a vývoj převzalo DEPO2015 ze slovenského Mezinárodního domu umění pro děti BIBIANA, kde měli toto téma již velmi poutavě a interaktivně zpracované. Další exponáty založené především na světelném designu jsou autorskými počiny expozičního týmu DEPO2015 ve spolupráci s umělci INITI, Vítem Truncem, Multilabem Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara či scénografem Pavlem Liškou. Celkem 14 výstavních zastavení propojuje linka pátrání po tajné zprávě zašifrované do nečitelných znaků na knižní záložce, kterou zvládne rozluštit jen ten nejlepší lovec. Úspěšní luštitelé pak budou za svou snahu odměněni.

Na dobrodružné výpravě mají návštěvníci coby Lovci znaků za úkol si na 450 m2 poradit se 14 interaktivními exponáty. Musejí se domluvit s robotem Blablátorem, porazit světelnou šibenici, napsat text v klínovém písmu, doslova vyskákat písmena na klávesnici obřího psacího stroje nebo vyčistit videomappingové město od reklam a k tomu navíc rozluštit zašifrovanou zprávu, která je dovede nejen k cíli expozice, ale také k zasloužené odměně. Zábavy si přitom užijí do sytosti a přijdou na to, že písmo je nejen kus naší historie, ale také velké dobrodružství.

Jako doprovodný program jsou k výstavě připraveny víkendové tematické workshopy. Na nich si budou moci návštěvníci vyrobit vlastní pero, sešít si poznámkový bloček nebo si vytvořit náramek z iniciál. Workshopy budou probíhat poblíž výstavy v kreativní pojízdné zóně KPZ každý víkend a ve stání svátky od 10:00 do 17:00. Není potřeba se na ně jakkoli registrovat. Cena je pouze v hodnotě příspěvku na materiál 50,- Kč.

Expozice je vhodná pro děti alespoň se základní znalostí písmen a je bezbariérová. Výstava je otevřena ve všední dny od 14:00 do 18:00, o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách od 10:00 do 18:00.
Vstup na výstavu je organizován po hodinových intervalech ve skupině 30 osob. Návštěvníci si tak mohou předem zakoupit vstupenky na daný den i hodinu.

 Vernisáž výstavy se koná 18. října od 17:00 v DEPO2015.