Univerzitní knihovna ZČU uspořádala sbírku knih, sešlo se víc jak tři tisíce kusů

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - středa, 1. březen 2023 06:55
Univerzitní knihovna ZČU uspořádala sbírku knih, sešlo se víc jak tři tisíce kusů Foto: Peggy Kýrová

K Mezinárodnímu dni darování knihy, který připadá na 14. únor, uspořádala Univerzitní knihovna Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) již šestý ročník sbírky knih. Lidé celý únor přinášeli knihy do jejích poboček. Knihovníci darované knihy předají na začátku března Psychiatrické klinice Fakultní nemocnice Plzeň pro tamní pacienty.

Podle odhadu knihovnic z knihovny v kampusu ZČU na Borských polích se sešlo více jak tři tisíce knih všech žánrů. Nejvíce zastoupena byla romantika a krimi následována českou a světovou klasikou.

Knihovna tak navazuje na úspěšnou tradici z předešlých let. V loňském roce pořádala sbírku ve prospěch neziskové organizace Blízký soused, která se věnuje volnočasovým aktivitám pro děti a rodiny z problematických oblastí v Plzni. V roce 2021 se sbírka knih z důvodu protikoronavirových opatření nekonala, nicméně o rok dříve putovaly vybrané knihy do knihovny borské věznice. V roce 2019 knihovníci zprostředkovali předání knih do domovů pro seniory (SeneCura SeniorCentrum Plzeň a Baculus - Domov poklidného stáří Vejprnice). V roce 2018 knihovna spolu se čtenáři obdarovala dětskou četbou Základní školu a Mateřskou školu pro zrakově postižené a vady řeči. Během prvního ročníku v roce 2017 darované knihy zamířily na lůžková oddělení a do LDN Městské nemocnice Plzeň, Privamed, a. s., a Fakultní nemocnice Plzeň.

Do sbírky i letos – stejně jako v předchozích letech - přispělo zajímavými tituly včetně básnických sbírek také Středisko západočeských spisovatelů.