Vedle mlčení o tom, co chce nová krajská vláda konkrétního dělat, vzbudilo kontroverzi zvolení končícího hejtmana Rudolfa Špotáka, který doposud vedl kraj spolu s koaličním hnutím ANO a STAN, na pozici předsedy kontrolního výboru. „Zvolení exhejtmana Rudolfa Špotáka vládnoucí většinou do čela kontrolního výboru považuji za nešťastné. Demokracie je postavena na principech vlády a kontroly, skutečné kontroly. Krajská koalice tím nejen nerespektuje politické zvyklosti, ale ani výsledky krajských voleb. Předsednictví v kontrolním výboru by mělo náležet nejsilnějšímu opozičnímu klubu, a tím je klub ODS a TOP 09. Jedině tak může kontrolní výbor pořádně vykonávat svoji činnost, tedy dozorovat nad řádným a poctivým vedením kraje. Koalice měla respektovat navrženého zástupce nejsilnějšího opozičního subjektu. Bojí se snad koalice skutečné kontroly?“ řekl Jan Šašek (ODS), lídr nejsilnějšího opozičního klubu ODS a TOP 09 a dodal, že právě předseda udává směr výboru, jinými slovy, na jakou kontrolu se výbor zaměří. Navíc pokud je zvolen sto procenty hlasů koaliční vlády kandidát nejmenšího opozičního klubu, ještě bývalý hejtman, který je spřízněn minimálně s bývalou koalicí, a je tak svým způsobem ve shodě s vedením kraje, je třeba se zamyslet nad jeho nestranností a objektivitou kontroly.
Kraj povede spolu s hejtmanem 7 náměstků, z toho 4 uvolnění pro výkon funkce a 3 neuvolnění. Jedním z hlavních témat proběhlých voleb byla otázka upadající kvality zdravotnictví a zhoršující se dostupnost zdravotní péče, která obyvatele Plzeňského kraje trápí. Zlepšení této oblasti bylo prioritou a slibem prakticky všech kandidujících stran. Povolební realita nové koalice bohužel ukázala opak. „Zdravotnictví i sociální oblast povedou neuvolnění náměstci hejtmana bez předchozích manažerských zkušeností z oboru. Nový hejtman kraje přitom deklaroval obě gesce v předvolebních slibech jako své priority. To je v přímém rozporu,“ uvedl opoziční zastupitel a primář klatovské nemocnice Richard Pikner (TOP 09). „Tři náměstci ze sedmi nejsou uvolněni pro výkon funkce a současně jsou starostové na plný úvazek. Takovýto krok považuji za neprofesionální a rozhodně nepovede ke zlepšení podmínek pro zdravotnické a sociální péče v kraji. Proč nepřijali funkci neuvolněného radního? Protože rozdíl v ohodnocení činí řádově vyšší desítky tisíc korun měsíčně?“ Pozastavoval se nad sestavováním vedení kraje zastupitel Lukáš Hegner (ODS).
Kraj povede po další čtyři roky koalice ANO, STAN, PRO NÁŠ KRAJ, potvrzuje se tak, že jak na krajské úrovni, tak i v západočeské metropoli spolupráce těmto subjektům vyhovuje. „Vidíme úspěšnou symbiózu dvou hnutí, STAN a ANO. ANO při tom postavilo kampaň na slibu, že vrátí lidem, co jim vláda vzala. Bude zajisté zajímavé sledovat, jak se bude vládní STAN podílet na protivládních krocích kraje,“ řekla na ustavujícím zastupitelstvu Lucie Kužílková (ODS) a dodala, že hlavními představiteli STANu v regionu jsou jeho místopředseda Pavel Čížek a Josef Bernard, předseda rozpočtového výboru sněmovny, který se přímo podílí na formování státního rozpočtu. Tedy nikoliv nevýznamní členové.
PR