V Plzni je stále živo. Ve středu můžete navštívit Velikonoční trhy, tančírnu nebo divadelní představení

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - úterý, 28. březen 2023 06:54
V Plzni je stále živo. Ve středu můžete navštívit Velikonoční trhy, tančírnu nebo divadelní představení Ilustrační foto: plzen.eu

Západočeská metropole nezapře, že jí byl před osmi lety propůjčen titul Evropské hlavní město kultury. Pro své obyvatele i návštěvníky má neustále v zásobě rozmanité kulturní akce. Nejinak je tomu i ve středu 29. března.

Plzeňské náměstí republiky oživí Velikonoční trhy v Plzni 2023, které budou trvat až do 10. dubna. Můžete se těšit na pravou velikonoční atmosféru. Ochutnejte trdelník, velikonoční nádivku, medovinu nebo nějaký kousek z širokého výběru sýrů a klobás. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí, to si nesmíte nechat ujít. Velikonoční trhy doplní tradiční řemesla a lidové tradice. Podívejte se, jak se plete pomlázka, nebo malují kraslice, jak se vyrábí svíčky nebo jak kovář tvoří umělecká díla.

Divadlo Alfa zve v 9:00 a v 10:30 na představení Tři siláci na silnici - pohádkovou komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí.
V pohádkách je číslo tři odjakživa jedničkou. Král mívá tři dcery, zkoušky princů mívají tři úkoly a Děd Vševěd míval o tři zlaté vlasy více, nežli potkal Plaváčka. Tři jsou i hrdinové nové inscenace Divadla Alfa. A co víc, jsou bratři, jak se patří! Jsou to totiž náramní siláci. Jenomže doposud svou sílu před okolním světem tak trochu ukrývali. Celý svůj dosavadní život totiž strávili doma. Doma u maminky. Ta se o ně starala, prala jim, uklízela a báječně jim vyvářela. Tři bratři si žili, jako ona pověstná prasátka v žitě. A ne a ne opustit rodné hnízdo. Jenže jednoho dne už jejich mámě došla trpělivost a řekla jim, že musí vyrazit do světa na zkušenou. Když už jsou jednou tři bratři jako z pohádky, tak se to od nich tak nějak očekává.
A jak už to tak v pohádkách bývá, napekla jim na cestu buchty a dala jim také několik rad. Nejdůležitější byla samozřejmě rada třetí a poslední: „Nezapomeňte, že nejsilnější budete pouze tehdy, když své síly spojíte!“ Jenže právě tuhle radu tři bratři nejspíše na odchodu neslyšeli, anebo jí neporozuměli. Protože sotva paty z domu vytáhli, okamžitě se každý vydal jiným směrem. Trvalo pak ještě nějaký čas, než se jejich cesty opět spojily a oni konečně pochopili, že společně se to lépe táhne.

V Moving Station začne v 18:00 Večer deskových her. Hrát se budou hry abstraktní.

DEPO2015 zve na tančírnu Swingový středek od 18:00 do 22:00.

Máte pocit, že si váš počítač dělá, co chce, že má vlastní rozum? Jde z toho na vás někdy strach? Nebojte, určitě jste se nezbláznili! Před jedním z možných vývojů umělé inteligence varoval již před válkou Karel Čapek ve své nesmrtelné divadelní hře R. U.R., kterou můžete vidět na Nové scéně DJKT v 19:00.

Velké divadlo DJKT zve na představení mnohem optimističtější – na operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Děj této nejslavnější české opery se odehrává na Plzeňsku a její nejnovější plzeňské zpracování nechává regionální tematiku vyniknout v celé její kráse. Umělci oblékají autentické plzeňské kroje a hold našemu kraji vzdává i slavnostně nasvícená malovaná opona Augustina Němejce. K návštěvě této opery jsou do konce sezóny už jen dvě příležitosti. Studenti a senioři mají navíc v březnu zvýhodněné vstupné. Začátek představení je v 19:00.

A konečně Divadlo Pluto zve od 19:00 na komedii Blbec k večeři. V hlavních rolích francouzské komedie Francise Vebera uvidíte Pavla Kikinčuka a Daniela Rouse, dále hrají: Klára Kovaříková, Jiří Bláha, Petr Jančařík, Jan Urban a Adéla Rausová / Kateřina Tafatová.