V Plzni soutěžili roboti

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 8. březen 2024 10:48

Média

Postavit od nuly robotické vozítko a naprogramovat ho tak, aby jezdilo na čas po předem určené dráze, a navíc ještě s kelímkem vody. To byl úkol pro studenty středních škol, kteří se v Plzni účastnili už pátého ročníku mezinárodní robotické soutěže s názvem ROBO-VOZÍTKO Plzeň.

Ve dnech 4. až 7. března proběhla v Plzni Mezinárodní robotická soutěž „ROBO-VOZÍTKO PLZEŇ 2024“. Soutěž, kterou pořádá Plzeňský kraj ve spolupráci s dalšími institucemi je určena technicky zdatným dvojicím studentů, kteří mají vytvořit a naprogramovat robotické vozítko schopné projet za daných podmínek soutěžní dráhu.

 „Tohle je pátý ročník a v podstatě je diametrálně odlišný od toho ročníku prvního, právě v té technické dokonalosti i v obtížnosti dráhy. A jestliže i loni Číňané měli problém, a přitom patřili mezi favority, přesto už nevyjeli a letos ani nenastoupili. Ve stanoveném čase nebyli schopni robota zprovoznit. Je třeba říct, že ta soutěž je rok od roku složitější.“, řekl Vladimír Kroc, náměstek hejtmana pro oblast sportu a školství.

 Soutěže se kromě týmů z Čech a Slovenska účastní také týmy z Německa, Chorvatska, Číny nebo Turecka.

 „Je to mezinárodní soutěž a jsme hrozně rádi, protože se tu mohou porovnat dovednosti a znalosti žáků z různých zemí. Je to příležitost pro školy navázat vzájemnou spolupráci, vzájemné kontakty. Mohou vzájemně navštěvovat své školy, když si vytvoří spolupráciA hlavně tady vidíme ten technický pokrok. Vidíme jak jsou na tom jednotlivé školy v jednotlivých zemích technicky, ale také v prezentačních schopnostech v angličtině.“ dodává vedoucí odboru školství plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková

 Soutěž je složena ze tří disciplín, kde každou hodnotí odborná porota.

 „První kategorie je rychlost jízdy, to znamená měří se čas projetí celého toho kola. Druhá kategorie je design – a to jak technický, tak umělecký. Třetí kategorie je prezentace v anglickém jazyce, kde se hodnotí řada podkategorií, nebo je tam řada podmínek, které musí soutěžící splnit. To znamená napsat to nejzajímavější, co bylo na tom projektu , nebo naopak co bylo neočekávané, nebo jaké měli problémy.“ upřesnil předseda odborné poroty Miloš Železný ze Západočeské univerzity. 

Celkem se soutěže letos zúčastnilo 22 týmů a i dráha byla trochu složitější, než tomu bylo v minulosti. Vozítko muselo po dráze přepravit kelímek s vodou, na trati ho čekal neosvětlený tunel a vyvýšenina, kde muselo vozítko zpomalit a po projetí cílem muselo zastavit. Na vítězství bylo potřeba vybalancovat všechny hodnocené kategorie, ale některé týmy se soustředili hlavně na rychlou jízdu, jiné zase na design nebo prezentaci. 

Nejlépe se v mezinárodní konkurenci zorientovali týmy Chorvatska, kte obsadili v celkovém pořadí první tři místa. Nejlepší český tým, Jan Ocelík a Václav Straka z plzeňské VOŠ a SPŠE, obsadili čtvrté místo.