Plzeňská kulturní a kreativní zóna DEPO2015 otevřela 6. dubna pro rodiny s dětmi novou autorskou interaktivní expozici Cesta kolem světa, která přináší unikátní koncept propojení světelné zážitkové výstavy s prvky únikových a stopovacích her. Příběh expozice odkazuje na slavný román Julese Verna. Návštěvníci se na startu výpravy ocitnou v prostoru před obrovským kufrem. Jakmile do něj vstoupí, přesunou se v čase do začátku 20. století a ocitnou se v anglickém pánském klubu. V tu chvíli ožije na zdi visící obraz Vernova hrdiny Philease Fogga, který hráče vtahuje do děje a vyzývá je, aby se stejně jako kdysi on vsadili a vykonali cestu kolem světa za 80 dní. Musí přitom projít výtvarně stylizovaná prostředí několika zemí celého světa rozložená na ploše 450 m2 a v každém z nich vyřešit zadané úkoly. Čeká je rozhánění holubů z náměstí sv. Marka, vyvolávání džina z láhve, rozluštění hádanky sfingy nebo dobytí severního pólu. Jen ten nejprotřelejší hráč dokáže včas objet celou planetu a správně vyřešit všechny úkoly. Na konci cesty pak na něj čeká poklad samotného Philease Fogga.
„K dětskému světu neodmyslitelně patří fantazie, se špetkou fantazie je život barevnější a hezčí. Jedinci s rozvinutou fantazií snáze nacházejí různá řešení problémů, dokáží se na věc dívat z více úhlů pohledu. U mnoha profesí je fantazie předpokladem k úspěchu. Přeji dětem i dospělým, aby si užili výstavu Cesta kolem světa s plným zapojením vlastní fantazie. Týmu DEPO2015 děkuji za její realizaci,“ řekla mimo jiné při zahájení výstavy radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková.
Autorské interaktivní expozice z dílny DEPO2015 se staly divácky velmi populární. Pracují s principem scénického ztvárnění prostředí, světelných prvků a interaktivních exponátů propojených poutavým příběhem. Tak tomu je i v případě nové expozice Cesta kolem světa. „Vzhledem k oblibě únikové hry Záhada plzeňského metra, kterou v DEPO2015 provozujeme, nás v tvůrčím týmu napadlo výstavu okořenit principem, na kterém fungují únikové a stopovací hry. Návštěvníci tak zakusí dobrodružství bláznivé cesty, na které budou sbírat indicie z vyluštěných úkolů," popsala princip výstavy manažerka Centra kreativního podnikání DEPO2015 Lucie Lobotková.
Námětem nové expozice se stal slavný Verneův román Cesta kolem světa za 80 dní. „Poté, co se nám naskytla možnost získat od spolku PaNaMo obří kufr, který původně fungoval jako divadelní scéna ve hře Podivuhodné odpoledne dr. Zvonka Burkeho v rámci Divadelního léta pod plzeňským nebem, bylo o tématu výstavy rozhodnuto. Příběh Philease Fogga zná snad každý. Je dynamický, dobrodružný a zároveň nabízí prostor začlenit do něj úkoly, které musí návštěvník zdolat stejně, jako překážky zdolával hlavní hrdina příběhu. Ostatně k cestě kolem světa budou v úvodním exponátu návštěvníci vyzváni právě samotným Phileasem Foggem,“ uvedla ředitelka DEPO2015 Soňa Rychlíková.
Návštěvníci projdou celkem devíti prostředími symbolizujícími různé země světa, mezi kterými se přepravují rozličnými dopravními prostředky.
Na scénickém i technickém provedení expozice spolupracoval autorský tým DEPO2015 opět s místními výtvarníky – umělcem a scénografem Pavlem Liškou, tvůrcem interaktivních instalací Vítem Truncem nebo ilustrátorkou Barborou Theodorou Černickou, která celou výstavu vybavila nádhernými ilustracemi.
Expozice je primárně vhodná pro děti, které už umějí číst, menším dětem přetlumočí zadání rodiče. Rodinné týmy nebo skupiny návštěvníků od jednoho až po osm hráčů jsou do expozice vpouštěni postupně ve čtvrthodinových intervalech. Návštěvníci tak mají dostatek prostoru užít si hledání indicií i zábavu při plnění úkolů. Organizátoři doporučují utvořit si svůj hráčský tým a rezervovat si vstup předem na přesný čas a počet osob. Vstupenky jsou v prodeji v síti Goout. Připraven je také dopolední lektorský program pro školy.
Výstava trvá do 31. srpna 2024. Otevřeno je od pondělí do pátku vždy mezi 14:00 – 18:00, o víkendech, státních svátcích a školních prázdninách mezi 10:00 – 18:00.
Zóna DEPO2015 výstavou Cesta kolem světa navazuje na předchozí úspěšné autorské projekty Tajuplný les a Lovci znaků. Druhá jmenovaná expozice má za sebou již jednu úspěšnou reprízu v bratislavském dětském muzeu Bibiana a momentálně dělá radost návštěvníkům v pražské Holešovické Tržnici, kde je k vidění do konce letních prázdnin.