Vyprávíme prastarý příběh O štěstí a neštěstí, říká Tomsa Legierski

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 3. březen 2024 06:55

Média

Divadlo ALFA uvedlo v pondělí 26. února 2024 dopolední premiéru pohádky O štěstí a neštěstí, večerní premiéra se uskutečnila v pátek 1. března. Autorkou textu je dramaturgyně Alfy Petra Kosová, režisérem umělecký šéf divadla Tomsa Legierski.

Hledali jsme příběh, který má tematický přesah do současnosti, a mně se líbila pohádka O štěstí a neštěstí. Je to opravdu prastarý příběh, v různých verzích se objevuje už v Číně, Indii nebo na Blízkém východě. Vypráví o tom, že máme být spokojeni s tím, co je, a netrápit se tím, co bylo, nebo tím, co se teprve stane. Stres z toho, co máme před sebou, je často větší než skutečnost a my jen sami sebe zbytečně trápíme,“ řekl o námětu pro novou pohádku, jejíž slavnostní uvedení se uskutečnilo v pátek večer 1. března, Tomsa Legierski.

Příběh se odehrává na vesnici, kde si lidé neustále na něco stěžují a někomu závidí. Děj se točí kolem malého chlapce, který má štěstí i smůlu. Oba tyto pojmy jsou ale relativní – to, co vypadalo jako smůla, může být štěstí a naopak. Průvodcem příběhu je moudrý dědeček. Jak se zpívá v textu písničky, který napsala herečka Divadla ALFA Blanka Luňáková – Štěstí smůla, obojího fůra, jak to bude, osude, kterak se to vyklube… Na jevišti je živá hudba, jejím autorem je tentokrát plzeňský pedagog a hudební skladatel Jan Ženíšek. Hraje se na kytaru, basu, banjo, violoncello a další nástroje, to vše musí zvládnout pětice herců a hereček souboru Divadla Alfa a spolu s nimi také hostující Kristýna Břeská, nová tvář na jevišti Alfy.

Loutky, které diváci v inscenaci vidí, jsou takzvaní manekýni, tedy loutky, které loutkoherec vodí před sebou. Mají krásné dřevěné vyřezávané hlavičky a jsou opět dílem loutkářských mistrů Divadla Alfa. Práce divadelních dílen Alfy je opravdu výjimečná i ve světovém měřítku. Scénu a loutky navrhl výtvarník Karel Czech. Středobodem scény je jakási maringotka, vůz tažený lidmi.

Pohádka je vhodná pro diváky od 5 let. Příběh sám o sobě je zábavný a jednoduchý, aby mu děti dobře porozuměly. Je ale také plný nečekaných a překvapivých zvratů a podprahově nese několik poselství: Prožívej každý den naplno a nezoufej si, protože nic netrvá věčně. Nikdy nevíš, co ti další dny přinesou – štěstí, nebo neštěstí? Kdo ví…

Myslím, že je dobré si čas od času uvědomit, že žijeme ve společnosti, která má všeho přehršel, že máme víc než většina lidí na světě,“ dodává Tomsa Legierski.