Cílem projektu „Živá paměť pohraničí“, realizovaného díky podpoře z Ministerstva pro místní rozvoj ČR, je přispět k formování udržitelného rozvoje v oblasti pohraničí a příhraničí v provázaných aktivitách a působení občanské společnosti. České pohraničí je v rámci projektu vymezeno celým územím bývalých Sudet, a to v jejich plné šíři. V rámci projektu tak spojily své síly všechny regionální pobočky Post Bellum – Paměti národa, které svým geografickým záběrem pokrývají celé vybrané území. Byť je projekt „Živá paměť pohraničí“ postaven na principu celostátní rozvojové intervence, má každá pobočka v rámci tohoto projektu vlastní regionální téma, projektový záměr, individuální cíle i skladbu aktivit, které reflektují především vlastní potřeby regionu, potřeby místních komunit a studium lokální historie.
Zapomenutá místa Karlovarského kraje
Stejně tak je tomu i v Karlovarském kraji, kde chce Paměť národa Karlovarský kraj projektem navázat na svoji dosavadní dokumentační, výstavní nebo vzdělávací činnost a rozvíjet o další místa a témata. „U nás jsme si zvolili téma zapomenutých míst paměti, které chceme právě díky tomuto projektu oživit a rozvíjet. Místa nebo události, které měly být zapomenuty, ale přitom jsou důležitou součástí regionální historie a ukazují, jak potřebné je smíření se s minulými generacemi, jejich příběhy a činy. Ať už proto, že jsou spojena s těžkými vzpomínkami nebo nespravedlností, s příběhy lidí, kteří se často jen ocitli ve špatný čas na špatném místě, postavili se, ať už svou vinou a přičiněním, nebo vinou politických událostí, na špatnou stranu….téma hranic mezi lidmi, hranic názorů i mezi národy, uzavřených hranic mezi státy a další,“ představuje ideovou linku koordinátorka projektu Paměti národa Karlovarského kraje Zdeňka Kučerová.
Vzdělávání, nové spolupráce i komunitní setkávání
V projektu se kromě historického, archivního a terénního výzkumu bude věnovat vzdělávání široké veřejnosti i mladé generace a informování veřejnosti o regionální paměti a dědictví minulosti, síťování a rozvoji nových partnerství, organizaci kulatých stolů a komunitních setkání a dalších akcí.
„Konkrétně mohu prozradit, že se v projektu „Živá paměť pohraničí“ věnujeme nejzápadnější zaniklé obci Újezd u Krásné a fenoménu tzv. Železné opony a překračování hranic v této části regionu až po katastr města Hranice. V Nové Vísce chceme ve spolupráci s Rotary klubem Karlovy Vary oživit pietní místo u Kaunznerova kříže, a především zmapovat a připomenout tragickou událost, kdy zde došlo k vraždě čtyř původních německých obyvatel. Ve spolupráci s Plesnou připravujeme zážitkový vzdělávací program pro školy na téma česko-německých vztahů v expozici TOSTA Plesná a o oživení paměti se snažíme také v místě bývalého ženského koncentračního tábora ve Svatavě, kde s městysem Svatava připravujeme navazující přeshraniční projekt.“ dodává ředitel Paměti národa Karlovarský kraj Jaroslav Vyčichlo.