Anketa s kandidáty do Senátu 2022: Karel Naxera

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 20. září 2022 10:00
Anketa s kandidáty do Senátu 2022: Karel Naxera Zdroj foto: SPOLU

V pátek 23. září a sobotu 24. září se kromě komunálních voleb uskuteční také první kolo voleb do Senátu, které proběhne ve třetině senátních volebních obvodů. Redakce zpravodajského portálu Plzeň.cz v této souvislosti oslovila všech 7 kandidátů za volební obvod č. 7 (Plzeň-město). Kandidáty vám postupně představíme během týdne, který volbám předchází. V tomto článku odpovídá Karel Naxera, kandidát za TOP09.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Mým cílem je pomáhat lidem v našem senátním obvodě, který velmi dobře znám, protože zde žiji celý život. Po narození to bylo krátce v Horažďovicích, poté v Merklíně a nyní již 33 let žiji v Přešticích, kde jsem posledních 8 let starostou. Vysokou školu jsem vystudoval v Plzni a poté několik let pracoval na Slovanech. Jako bývalý obchodník celý kraj důkladně znám a vím, kde obce a města vzkvétají více a kde méně. Díky práci starosty znám i problémy lidí, kteří zde žijí, a to nejen v Přešticích, ale i v okolních obcích a městech. Znám také problémy samospráv a díky svým zkušenostem bych chtěl v Senátu být pomocnou rukou nejen pro občany, ale i pro starosty a menší obce. Mým cílem je, aby se celý region rozvíjel, a senátor v tom může hrát velmi významnou roli.

Na co se chcete v případě svého zvolení zaměřit?
V první řadě je to boj s extrémními cenami energií. Jejich výše neudržitelně roste, proto se musí státní instituce semknout a lidem poskytnout pomoc. Její podstatná část půjde od vlády, ale své možnosti mají i obce nebo kraje. V Plzni je například díky krokům koalice SPOLU cena tepla jedna z nejnižších v republice a zůstane i příští rok pod hranicí 600 Kč za 1GJ. V Přešticích máme cenu ještě o něco nižší, takže vím, že možnosti existují. Na řešení pro celou zemi musíme dál pracovat, nenecháme nikoho padnout. Témat, která bych chtěl řešit, je samozřejmě více, například nesouhlasím s výstavbou Gigafactory v Líních.

Proč kandidujete za TOP09?
Velmi si vážím důvěry celé koalice SPOLU, tedy kromě TOP 09, které jsem už 8 let členem, také kolegů z ODS a KDU-ČSL. Jsem přesvědčený, že právě v těžkých dobách, kdy řešíme energetickou krizi nebo válku na Ukrajině, musíme odložit politické sváry, najít, co nás spojuje, a společně pracovat ze všech sil na tom, abychom současnou situaci zvládli a snížili na minimum dopad krize na občany. To je teď hlavní úkol pro všechny politiky.

Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti v politice?
Největší a nejpřínosnější politickou zkušeností je pro mě 8 let v roli starosty Přeštic. Vzhledem k tomu, že jsou Přeštice obcí s rozšířenou působností a součástí městského úřadu jsou různé agendy, mám velmi dobrou představu o jejich náplni a vím o problémech, se kterými se občas potýkají. Zkušenost z komunální politiky považuji za velmi důležitou. Na komunální úrovni řešíme každodenní problémy lidí i detaily fungování samosprávy. Ostatně i Karel Schwarzenberg říká, že komunální politika je nejlepší přípravou pro jakoukoliv politickou kariéru a sám tuto zkušenost ve vysoké politice silně postrádal.

Skončíte v případě svého zvolení se svými dosavadními pracovními a podnikatelskými aktivitami?
To záleží především na voličích, obhajuji totiž zároveň funkci starosty v Přešticích. Pokud mi lidé znovu dají důvěru, jsem připraven pracovat dál pro Přeštice i pro celý region jako senátor. Myslím si, že je výhodou, když na celostátní úrovni zastupuje volební obvod aktivní komunální politik, který má každodenní kontakt s děním v obcích.

Jakým konkrétním způsobem se budete zasazovat v případě zvolení o náš region?
Možností má senátor mnoho. Například bych se rád zasadil o to, aby náš region byl efektivně propojen kvalitními silnicemi a železnicí. Je nesmírně důležité, abychom to měli „blízko“ do Prahy i do Německa. Senátor kromě hlasování o návrzích, které regionu mohou pomoci, může například jednat s ministry a úředníky, tlačit na vládu, zprostředkovat lepší komunikaci centrálních úřadů s obcemi. Všechny tyto možnosti budu využívat.

KANDIDÁTI DO SENÁTU 2022 ZA VOLEBNÍ OBVOD Č.7:

Václav Chaloupek /STAN/
Daniela Kovářová /nezávislá/
Jan Kůrka /SPD/
Karel Naxera /TOP 09/
Pavel Šrámek /Pro Plzeň/
Jiří Valenta /KSČM/
Josef Váňa /ANO/