"Ve spolupráci s Diecézní charitou připravujeme dostatečné zásoby do humanitárního skladu v Cukrovarské ulici, kde se bude jednat zejména o spacáky, deky, karimatky a stany. Organizujeme také sbírku zejména pánského zimního oblečení," uvedl plzeňský radní David Šlouf.
Jediná noclehárna pro lidi bez domova je Domov sv. Františka ve Wenzigově ulici. Nově se v ní mohou ubytovat i lidé se psy, v domově jsou k dispozici zatím dva kotce. V případě naplnění noclehárny má město nasmlouvané i komerční ubytovny. "My máme kapacitu 45 lůžek na noclehárnách, kapacita na těch ubytovnách je proměnlivá, ale dá se říct, že 20 až 30 míst bychom mohli průběžně mít k dispozici," dodal vedoucí Domova sv. Františka Džemal Gërbani.
V současné době Domov sv. Františka téměř zaplnili lidé bez domova s onemocněním Covid-19. "To je trochu problém právě ve vztahu k zimním opatřením. Náš provoz je trochu paralyzován tím, že tady máme 18 klientů v karanténě a v izolaci. Ta péče je dost problematická, protože řada z těch našich klientů má psychiatrické potíže a trpí závislostmi, takže udržet je v klidu je opravdu obtížné," podotkl Gërbani. Podle vedení Domova svatého Františka by bylo lepší, kdyby byli tito lidé umístěni v ústavu s psychiatrickou péčí. "Snažíme se ve spolupráci s městem najít pomoc i krajského úřadu, ale zatím se nám nepodařilo najít řešení," uvedl Gërbani.
Podle Šloufa je město připraveno v areálu DEPO 2015 zřídit v případě arktických zim a dlouhodobých teplot pod mínus pět stupňů dočasné zimoviště v autobusové hale. "Případně máme připravenou záložní variantu v podobě vytápěného stanu," uvedl Šlouf. Stan by podle něj byl umístěný v prostorách charity v Cukrovarské ulici. Tuto akci koordinuje Středisko křesťanské pomoci v Plzni, to také přišlo s nápadem, jak by se lidé na ulici mohli zahřát. "Vyplynula velká potřeba teplého jídla. Vymysleli jsme projekt, že bychom klientům poskytovali vařiče na tuhý líh," upřesnil vedoucí terénního programu SKP Plzeň Martin Hruška. V současné době mají na městě podanou žádost o finanční podporu projektu.
Další velký problém je se zimní obuví. "Dá se nosit bez problémů starší bunda, ale už tak není to u bot, které jsou většinou okopané nebo do nich teče, zkrátka obnošené boty je velmi problematické, aby nosil někdo další. Tak jsem se rozhodli, že uděláme vlastní iniciativu. Vyzval jsem moje přátele a zastupitele města ke sbírce teplé obuvi," dodal Šlouf.