Borský park bude mít svoji vstupní bránu, dominantou se stane prosklený pavilon

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 3. srpen 2022 14:00
Borský park bude mít svoji vstupní bránu, dominantou se stane prosklený pavilon vizualizace město Plzeň

Nová vstupní brána do Borského parku, jejíž dominantou bude prosklený jednopodlažní pavilon se zelenou střechou vyroste na místě původní tramvajové točny na Borech. S výstavbou se začne už v těchto dnech, hotovo by mělo být v květnu příštího roku. Náklady na revitalizaci bývalé točny tramvají jsou 38,8 milionu korun bez DPH.

DSC 0022 1Jednopodlažní pavilon bude rozdělen na část kavárny s půjčovnou kol a na část veřejných toalet. Mezi těmito dvěma částmi vznikne volný prostor umožňující průchod do parku. „Stavba tak vytvoří jakousi bránu do parku navázáním na stávající parkovou cestu. U autobusové zastávky v ulici U Borského parku střecha objektu nahradí přístřešek zastávky. Jeden pár zachovaných kolejí tramvajové smyčky bude procházet budovou do prostoru náměstí, před vstupem do parku, a stane se jakousi reklamou pro dění za objektem,“ doplnil primátor Pavel Šindelář. Podle něj přitom bývalá konečná dlouhodobě nepůsobila příliš vábně.

V místě bývalé tramvajové smyčky linky číslo 4 proběhly již na jaře přípravné práce před samotnou revitalizací vstupu do Borského parku. Bylo vykáceno 54 kusů dřevin a keřového porostu o rozloze 1955 metrů čtverečních v prostorách budoucího objektu. Kácení proběhlo v březnu, a to z důvodu období vegetačního klidu (říjen–březen). Město vysadí náhradních 54 kusů dřevin.

Vstupní brána do Borského parku je jedním z projektů, jež zásadně proměňují oblast bývalé konečné tramvaje číslo 4. V lednu 2022 město uvedlo do užívání velkokapacitní parkoviště typu P+R v blízkosti dopravního terminálu Kaplířova na Borech. Je určeno všem, kteří přijíždí do Plzně, aby na parkovišti odstavili vůz a pro cestu po městě využili městskou hromadnou dopravu. Tomu je přizpůsoben i systém platby, celodenní stání vyjde řidiče na 60 korun, přičemž na lístek mohou pak jezdit v MHD. Druhým projektem, který letos město spustí, je vytvoření zázemí pro řidiče Plzeňských městských dopravních podniků a veřejné linkové dopravy, v jehož přízemí budou veřejné toalety, kavárna, prostory pro technickou správu objektu, nájemní komerční prostory. „Součástí jsou i krytá nástupiště u zastávek tramvaje. Vše doplní mobiliář a zeleň, předpokládané stavební náklady činí 30 milionů korun bez DPH, a začít bychom chtěli v srpnu letošního roku,“ doplnil vedoucí magistrátního odboru investic Pavel Grisník.