Obvod čistí a kontroluje ptačí budky na Božkovském ostrově každoročně na konci zimy. „Pravidelným čištěním se budky zbavují parazitů, a tím se zvyšuje úspěšnost dalšího hnízdění. Ptáci si totiž rádi staví každý rok nové hnízdo, a do budky se navíc může nastěhovat jiný druh ptáka, který si hnízdo dělá z materiálu podle vlastní potřeby. Pokud bychom tedy staré hnízdo neodstranili, brzy by se ptačí budky zaplnily a staly by se nefunkčními,“ vysvětluje Nina Myslíková z odboru životního prostředí ÚMO Plzeň 2 – Slovany. Údržbou se také prodlužuje životnost budky.
Odbor životního prostředí ve spolupráci s odborem majetku, investic a rozvoje v letošním roce také zahájí omezení sečí na třech vybraných místech Božkovského ostrova. „Chceme zde vytvořit druhově bohatý porost, tzv. kvetoucí loučky. Tento krok podnikáme jako reakci na klimatické změny, a to především z důvodu nerovnoměrnosti srážek, kdy převažují dlouhá období sucha a extrémní srážky, a kvůli zvyšování teplot,“ uvádí místostarostka Eva Trůková. Delší vegetace totiž lépe zadržuje vláhu a pomáhá biodiverzitě. Pestrost a dostupnost potravy zvyšují rozmanitost druhů, zlepšují podmínky pro opylovače a zajišťují úkryt pro drobné ptáky a jiné živočichy.
Nezanedbatelný je také estetický význam kvetoucích částí v kosených trávnících; kvetoucí žluté štírovníky, modré kalichy zvonků a zářící kopretiny udělají radost všem. Božkovský ostrov je významný krajinný prvek, proto je právě zde žádoucí založení méně často kosených společenstev, které jsou součástí krajiny od pradávna. „Zvolili jsme jednoduchou technologii, založenou na postupném přechodu z pečlivě udržovaného sportovně-rekreačního trávníku na kvetoucí společenstvo. Do stávajícího trávníku dosijeme osivo travobylinné směsi, a seč omezíme, provádět ji budeme jen dvakrát ročně,“ popisuje postup Nina Myslíková.
Jednotlivé plochy vybrali slovanští na základě zkušenosti, podle toho, jak se jednotlivé pozemky pro rekreační či sportovní činnost využívají, aby návštěvníci areálu vyšší porost nesešlapávali. Plochy pro rozvoj kvetoucích bylin budou obsekávané, aby nedocházelo k omezení schůdnosti cest a aby bylo na první pohled jasné, že se nejedná pouze o porost, který není posekán.
„Těšíme se na návrat přirozenějšího porostu do míst, kam chodíme nejen za sportem, ale i za rekreací, a kde máme možnost sledovat přírodní vztahy, jak se říká, naživo,“ dodává místostarostka.