Bude mít Plzeň novou galerii? Náklady na výstavbu výrazně stoupají, rozhodne se už brzy!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - středa, 15. červen 2022 20:09
Bude mít Plzeň novou galerii? Náklady na výstavbu výrazně stoupají, rozhodne se už brzy! Vizualizace nové budovy Západočeské galerie v Plzni. Foto – Západočeská galerie v Plzni

Nad výstavbou nové budovy Západočeské galerie v lokalitě u Zvonu se vznáší velký otazník. Cena, za kterou by vyrostla, se totiž v průběhu posledních měsíců výrazně zvedla a dotace zatím není tak vysoká, jak původní projekt předpokládal.

Plzeňský kraj si kvůli vzrůstajícím nákladům nechal výstavbu znovu přecenit. „Cena za stavbu nové budovy se k dnešnímu dni vyšplhala na 1,5 miliardy korun a to ještě bez vybavení. Vzhledem k tomu, že inflace dosáhla minulý týden 16 % a ceny stavebních materiálů a práce dál rostou, můžou stoupat i náklady,“ prohlásil náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky Roman Zarzycký. Podle jeho slov za takové peníze existuji jiné, lepší a smysluplnější věci. "Inflace bude za pár týdnů, zejména díky centrální politice a krizi, atakovat šílenou hranici 20 procent. Stavební materiály a energie zdražují neuvěřitelným tempem. Jako správce krajské kasy říkám, že si to nemůžeme dovolit, pokud nezískáme dotaci z významných externích zdrojů," uvedl. Ta by se podle jeho slov musela pohybovat kolem částky 650-700 milionů.

Podle usnesení minulého vedení by se mělo stavět v případě, že externí zdroje dají dohromady 40 % ceny. A to při současných cenách odpovídá právě zmíněné výši 650 milionů korun. Zastupitelé z koalice na svém pondělním jednání vyzývali ministra kultury Martina Baxu, aby projekt podpořil a ptali se ho, zda je možné přislíbit vyšší dotaci. „Z rozpočtu Ministerstva kultury má Plzeňský kraj na stavbu slíbeno skoro 180 milionů korun,“ potvrdil.

Široká veřejnost se podle ankety k výstavbě nové galerie příliš pozitivně nestaví. "Nesouhlasím s výstavbou, nejen z důvodu toho, že tuto budovu aktuálně nepotřebujeme, HLAVNĚ z toho důvodu, že budov k těmto účelům máme dost v celé ČR a přesně tak, podpoříme tím cestování," uvedl například Luboš Ibrmajer. A podobně to vidí i Eva Fajrfrlíková. "Jedno velké NEstavět," zdůraznila.

Zarzycký si je zároveň vědom toho, že je nutné se o umělecká dílat postarat. "Postarat se chceme. Například je lze více rozptýlit v objektech našeho regionu a podpořit tak cestovní ruch v Plzeňském kraji," uvedl. 

Jasnějí by mělo být do konce července, tehdy totiž bude Plzeňský kraj sestavovat rozpočet. Mezitím se hledají řešení a v plánu jsou také další jednání s ministerstvem kultury, případně i ministerstvem financí.