Aktualizováno: V Plzni se hrát bude. Všichni fotbalisté Tobolu dostanou víza, schválila vláda

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - úterý, 29. srpen 2023 18:08
Aktualizováno: V Plzni se hrát bude. Všichni fotbalisté Tobolu dostanou víza, schválila vláda Zdroj: FCVP

Aktualizováno 20:06 Fotbalová Viktoria Plzeň ve čtvrtek v 19 hodin nastoupí k odvetnému utkání play-off Evropské konferenční ligy (EKL) proti Tobolu Kostanaj. Soupeř Západočechů sice přiletěl do Prahy bez tří ruských a jednoho běloruského hráče, u nichž hrozilo, že je cizinecká policie nevpustí na území České republiky a spolumajitel Tobolu Alimžan Kaldijarov následně hrozil bojkotem. Ostudu se ale podařilo zažehnat. Vláda totiž v úterý večer na mimořádném jednání souhlasila s udělením víz pro všechny čtyři fotbalisty.

Do České republiky dnes nepřiletěli gólman Ivan Konovalov, obránce Albert Gabarajev s Pavlem Zabelinem a útočník Pavel Kirejenko. Konovalov je přitom gólmanskou jedničkou a jednou z opor týmu. Kirejenko a Zabelin v domácím utkání proti Plzni nastoupili jako střídající hráči, zatímco Gabarajev zůstal mezi náhradníky. „Pořád věříme, že se situace vyřeší, hráči dostanou vízum a přicestují přes nějakou jinou zemi. Nastoupili bychom, pokud by nemohli hrát? Teď bych řekl, že spíš ne,“ uvedl Kaldijarov na svém Instagramu.

Pokud by Tobol nenastoupil, utkání by bylo kontumováno a klubu by hrozily další postihy. Nic z toho ale naštěstí nebude nutné. Vláda nakonec souhlasila s udělením víz všechny fotbalisty soupeře, kazašský klub tak bude moci v Plzni nastoupit k utkání EKL i s hráči z Ruska a Běloruska. A ulevilo se i Plzni. "Po celou dobu jsme poskytovali Tobolu Kostanaj veškerou asistenci a komunikovali se všemi zúčastněnými stranami, aby mohlo co nejrychleji padnout rozhodnutí. Vítáme, že je vše vyřešeno, těsíme se na zápas a věříme, že nás ve čtvrtek přijde v důležitém utkání podpořit co nejvíce fanoušků," vzkázal mluvčí Viktorie Václav Hanzlík.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu vláda v červnu schválila zákaz startu ruských a běloruských sportovců na českém území. Bělorusko se sice do války aktivně nezapojilo, umožnilo ale Rusku podnikat útoky ze svého území. Podle výkladu Národní sportovní agentury by startu ruských a běloruských hráčů Tobolu na západě Čech nemělo nic bránit. „Ruští fotbalisté hrající za kazašský klub by podle našeho výkladu mohli nastoupit k utkání v Plzni, aniž by došlo k porušení vládního usnesení, jelikož jsou členy týmu nereprezentujícího Rusko ani Bělorusko,“ uvedl pro Deník mluvčí Národní sportovní agentury Jakub Večerka. Zástupci ministerstva ale měli podle serveru opačný názor, do situace se ale údajně vložil premiér Fiala, který měl hráčům z Ruska a Běloruska slíbit, že dostanou výjimku.