Odborná porota ve složení Vladimír Karfík (předseda), Sylva Fischerová, Petr Kotyk, Petr Šámal, Ondřej Vaculík a Jiří Zizler rozhodla, že cenu letos převezme Tomáš Halík, teolog, filosof, religionista, sociolog, psycholog a spisovatel za filosofické dílo zabývající se humanismem a za dílo publicistické založené na společnské potřebě dialogu.
Laureát obdrží šek na 100 tisíc Kč a diplom s odůvodněním rozhodnutí poroty.
Tomáš Halík je prvním českým laureátem Templetonovy ceny (2014), když byl oceněn jako mezinárodně uznávaná osobnost obhajující dialog mezi různými vyznáními a nevěřícími, která se po okupaci Československa v srpnu 1968 a v době tzv. normalizace zasloužila o budování náboženské a kulturní svobody. O rok později se stal viceprezidentem mezinárodní vědecké rady pro výzkum hodnot a filozofie – Council for Research in Values and Philosophy. V roce 2019 obdržel Záslužný řád Spolkové republiky Německo a roku 2023 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka.
O svém vztahu ke Karlu Čapkovi Tomáš Halík napsal v textu Čapek jako vychovatel v prosinci 2018:
„Čapka jsem vnímal jako inspiraci nejen pro jeho lásku k bohatosti, barvitosti a vůni naší mateřštiny, nýbrž i pro jeho veřejné působení. Čapek byl příkladem toho, čemu se dnes říká „public intellectual“, osobnost občansky angažovaná ve veřejném prostoru, sledující a komentující společensko-politické dění, účastná polemik a občanských iniciativ, petic či protestů, dbalá Masarykovy zásady, že základem demokracie je diskuse.
Karel Čapek je pro mne víc, než jen mým oblíbeným spisovatelem. Narodil jsem se do „čapkovského světa“ a byl v něm vychován. Mého otce seznámil s Čapkem jeho nejlepší přítel Zdeněk Bořek Dohalský, Čapkův kolega z redakce Lidových novin, později popravený nacisty. Po Čapkově smrti o Vánocích 1938 požádala na návrh Ferdinanda Peroutky Čapkova rodina mého otce, aby se ujal pořádání spisovatelovy pozůstalosti a po roce 1945 také literární pozůstalosti jeho bratra Josefa. To určilo hlavní náplň života mého otce až do jeho smrti v roce 1975.”
Cenu Karla Čapka uděluje České centrum Mezinárodního PEN klubu od roku 1994, kdy ji poprvé obdrželi Günter Grass a Philip Roth u příležitosti Světového kongresu PEN klubu v Praze. Mezi laureáty patří např. Josef Topol, Václav Havel, Ludvík Vaculík, Ladislav Smoček, Ivan Klíma, Petr Šabach, Václav Jamek, Jaroslav Rudiš nebo Sylva Fischerová. Více o všech ročnících Ceny Karla Čapka na https://www.penklub.net