„Dosud probíhala sčítání cyklistů jen ručně, a to na vybraných místech. Nyní budeme mít k dispozici kontinuální data, ze kterých lze vyčíst i trend v cyklistice dopravní a volnočasové,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.
Sčítače cyklistů i pěších jsou důležitou zpětnou vazbou pro správce stezek. "Právě díky nim lze efektivně upravovat infrastrukturu i režim jejího užívání tam, kde je potřeba. Významně tak pomáhají městským i obecním samosprávám i správcům národních parků,“ uvedl Luboš Kala, ředitel obecně prospěšné společnosti Partnerství, která oba sčítače s displejem v Plzni instalovala.
Sčítače počítají cyklisty, kteří místem projeli, pomocí smyčky v asfaltovém povrchu stezky. Po průjezdu se na displeji na stožáru nad smyčkou zvýší číslo hodnoty denního průjezdu o jeden. Současně se zvýší o jeden i na spodním zeleně svítícím řádku, kde se zobrazuje počet průjezdů za celý rok. Sčítače počítají kromě cyklistů i koloběžkáře s velkou cestovní koloběžkou. „Ze zkušenosti z jiných měst u nás i v zahraničí vím, že cyklisté tato čísla stále sledují. Jsou pro ně určitou motivací. Pokud jezdí pravidelně třeba do práce nebo do školy, sledují také kolik projelo cyklistů před nimi v den, kdy prší, oproti dnu s pěkným počasím,“ informovala plzeňská cyklokoordinátorka ze Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP) Radka Žáková.
Plzeň má ve schváleném Cyklogenerelu 2024 více než deset vytipovaných míst pro kontinuální sčítání. Jde často o tzv. hrdla, tedy místa, kudy do města přijíždí velké množství cyklistů, ale také o tzv. cyklovýpadovky, kudy do města a z města vyjíždí nejvíce cyklistů. Na některých z nich již jsou instalovány inteligentní kamery, které připojeným softwarem umí detekovat průjezd cyklistů. Během letošního roku by měla být data ze všech sčítacích míst zpřístupněna on-line.