Dětem z Plzeňska začaly jarní prázdniny. Hory hlásí skvělé podmínky!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 7. únor 2022 06:52
Dětem z Plzeňska začaly jarní prázdniny. Hory hlásí skvělé podmínky! Zdroj: Ski areál Špičák

Výborné podmínky pro lyžaře nabízejí hory v Plzeňském kraji. Měly by vydržet celý tento týden. V západočeské části Šumavy jsou v provozu všechny větší lyžařské areály. V oblasti je plno, dětem z Plzně a okolních okresů začaly totiž prázdniny. Běžecké stopy jsou upravené na Šumavě a v Českém lese, v Brdech mohou běžkaři do nejvyšších poloh, kde jsou prošlapané stopy.

Na Šumavě jsou v provozu všechny sjezdovky a lanovky v Železné Rudě a na Špičáku, v Kašperských Horách či v Nýrsku. Na Železnorudsku se lyžuje v areálech Ski&Bike Špičák, Nad nádražím - Belveder, Samoty, Weissova louka, Alpalouka, Debrník, Goldhof, jezdí i lanovka na Pancíř.

"Všechny areály jsou v provozu. Je hodně větrno a lehce sněží, sněžení by mělo podle předpovědi zesílit," řekla v neděli odpoledne Ivana Vybíralová z infocentra v Železné Rudě. Vítr zatím podle ní nezavírá žádné vleky, ani na nedalekém bavorském Velkém Javoru, který předběžně avizoval možné uzavírky. Teploty jsou kolem nuly, na vrcholech mírně pod ní, což by mělo vydržet i v týdnu.

Největší areál v kraji Ski&Bike Špičák se o víkendu poprvé v této zimní sezoně otevřel celý, tedy všech 16 sjezdovek včetně nejprudší Šance v celé její délce a kompletního snowparku na Lubáku. "Nového sněhu máme 50 centimetrů," uvedl Ski&Bike na webu.

Na Železnorudsku je podle Vybíralové už od pátku hodně lidí, ve městě jsou problémy s parkováním. "Všechny parkoviště jsou plné. A když se tam řidiči nevejdou, tak auta staví i při kraji silnice, například kolem Hrnčíře a Weissovy louky. Hrozně nacpané je to také nahoře na Gerlově Huti, kde je nástupní místo na běžky," uvedla. Podle Vybíralové jsou protažené všechny běžecké trasy. "Jsou dobře sjízdné a po ochlazení a sobotním náporu lyžařů uježděné a zledovatělé, místy poškozené pěšími," dodala. Upravovaly se v sobotu večer a kvůli ohlášenému sněžení znovu až v pondělí večer.

Upravené běžecké stopy jsou také například v Horské Kvildě, poblíž Prášil a v Modravě a okolí. V Modravě je nyní kolem 50 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách i přes metr. Po stopách je možné se vydat z Modravy na Březník, směrem na Tříjezerní slať či k pramenům Vltavy. V okolí Modravy je mírně pod nulou, lehce sněží, sníh je těžký. Kvůli silnému větru mají být lyžaři opatrní zvláště při pohybu v zalesněných místech. Nově upravené jsou i stopy v Českém lese na Domažlicku v okolí Capartic a Čerchova, kde leží půl metru sněhu.

čtk