Děti si užívají dopravní výuku

Zveřejněno v Doprava
Od - čtvrtek, 30. květen 2024 09:47

Média

Jako každoročně před letními prázdninami, i letos probíhá dopravní výuka dětí z mateřských škol třetího obvodu Plzně. V těchto dnech se jich na dopravním hřišti vystřídají stovky, aby se naučily, jak se mají chovat na silnicích. A jak je vidět, předškoláci si tuto výuku opravdu užívají.

Dopravní hřiště ve Skvrňanech. Desítky dětí tady procházejí dopravní výukou, aby byly na letní prázdniny připraveny na provoz na silnici. „Jsem velmi rád, že se potkáváme na dalším ročníku vlastně ukončení dopravní výchovy pro předškoláky z mateřských škol. Má to už skoro deset let tradici. Vnímáme, že dopravní výchova je vlastně i pro děti velmi důležitá,“ řekla starosta centrálního obvodu Plzně David Procházka. „Máme, řekněme relativně pozitivní zpětnou vazbu i od tatínků, že je od té doby, co děti edukujeme v dopravní výchově, tak potom jim připomínají v autech, že jsou nepřipoutaní, že porušují rychlost a nebo že třena nezastavují na stopkách, což každý tatínek a maminka zaručeně ocení,“ doplnil místostarosta Pavel Šrámek.

Na organizaci dopravní výchovy se podílejí i strážníci a policisté. Každoročně. „Neméně důležité je ale i to, že se tady děti vlastně seznámí, skamarádí se strážníky, s policisty a že jsou vlastně připraveny na to, že kdykoliv budou potřebovat, se prostě na tu uniformu mohou obrátit. Že to prostě nejsou žádní bubáci, kterými občas tedy rodiče straší, ale že vlastně opravdu to mohou být kámoši a hlavně pomoc, která je nablízku,“ dodal starosta Procházka.

Na dnešní akci na dopravním hřišti se snažíme, aby děti poznaly základy vůbec, jak by se měly pohybovat v silničním provozu, jaké značky, dopravní předpisy by měly znát. Na druhou stranu za odměnu mají možnost si po skončení dnešního dne zaskákat na našem skákacím hradu a užít si celý den,“ vysvětlil zástupce velitele MP Plzeň Tomáš Petřík.

Tady ta akce, kdy se věnujeme dětem je pro nás vlastně začátek jejich dopravní výchovy. Ve čtyřech letech začínají vnímat dopravu a pro nás jsou zranitelní účastníci silničního dopravního provozu,“ přidal se ředitel plzeňských policistů Karel Machulda.

Samozřejmě nesmí chybět ani Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje. „Tady je velká úloha BESIPu, aby děti učil, že mají nosit přilby, ochranné rukavice, nákoleníky a další právě proto, že když náhodou to nevyjde, jak se říká, tak aby to zranění bylo co nejmenší. A pokud tedy už vůbec, když nastane, tak samozřejmě v tu chvíli je tady ta záchranná služba,“ uzavřel ředitel ZZS Plzeňského kraje Pavel Hrdlička.

Během následujících dnů se na dopravním hřišti vystřídají čtyři stovky dětí z centrálního obvodu.

Dopravní hřiště na Skvrňanech ožilo mateřskými školami. foto TV ZAK