Pohřbené dítě je drama amerického spisovatele Sama Sheparda ověnčené Pulitzerovou cenou. Odehrává se na odlehlé farmě uprostřed amerického venkova v blíže neurčené současnosti. V popředí na první pohled stojí generační výměna na rodinné farmě. Ale podstatnější je odhalování toho, co je (v rodině) všechno skryto, tajemství postupně vyvěrají na povrch. Hlavními postavami dramatu jsou členové dysfunkční rodiny, jejíž minulost je plná tajemství a nezhojených ran. Otec je cynik terorizující své okolí a snažící se uniknout před důsledky svých dávných rozhodnutí. Matka je racionální, odměřená a problémy ignorující žena, která hledá naplnění svých potřeb mimo domov. Oba volí snadný únik před realitou ve skleničce. Stárnoucí rodiče žijí v domě se dvěma dospělými syny, čtyřicátníky, kteří jsou poznamenáni řadou traumat. Už tak komplikované vztahy ještě více zjitří příjezd zástupce nejmladší generace – syna jednoho z bratrů. Neschopnost komunikovat o rodinných tabu, navazovat zdravé citové vazby a sdílet své pocity vede nejen k prohlubování vzájemné izolace, ale i dalším konfliktům. Shepard se ve svém dramatu provokativním a sarkastickým způsobem pouští do mýtu o americkém snu i tradičních křesťanských hodnotách. Na diváka zapůsobí jeho text plný svérázného humoru, syrovosti i napětí.
Premiéra se koná 12. 4. v 19:00 na Malé scéně. V inscenaci excelují: Pavel Pavlovský, Monika Švábová, Martin Stránský, Jan Maléř, Eliška Vocelová, Vladimír Pokorný a Miloslav Krejsa.
Trubadúr tvoří spolu s Rigolettem a La traviatou trojici oper, které přivedly skvělého italského skladatele Giuseppe Verdiho na výsluní, kde už zůstal. Verdi se vyjádřil, že pro svou novou operu hledal námět zobrazující „lidi zvláštních charakterů jako nositele odvážných a různorodých činů“. Našel jej v úspěšném dramatu Garcíi Gutiérreze z historického prostředí Španělska 15. století, v pohnutém příběhu dvou bratrů, které rozdělil osud, aby se pak znovu setkali tváří v tvář tragédii. Libreto plné romantických zvratů, lásky a zrady inspirovalo Verdiho ke zkomponování dvou z jeho největších sopránových árií. Pojetí inscenace v DJKT však není jen dramatem bratrského soupeření. Stává se regresivní terapií hlavní hrdinky Leonory, která se noří do hlubin vzpomínek a snového světa středověkého Španělska. Rytíři, trubadúři a hořké tajemství formují její osud. Předposlední operní premiéra této sezóny v DJKT je věnována památce režisérky Inge Švandové - Koutecké, která pro Plzeň vytvořila řadu legendárních inscenací.
Oblíbená operní klasika se na jeviště Velkého divadla vrací po dvaceti letech 26. 4. v 19:00. Lektorský úvod začne půl hodiny před začátkem premiéry ve Foyer Vendelína Budila.