„Rozhlasová hra Samý vřesk a třesk je dalším zajímavým počinem Divadla J. K. Tyla k vrcholícímu Roku české hudby 2024 i projektu Smetana200. Bedřich Smetana v našem městě strávil svá studentská i tvůrčí léta. A nejen jeho první známé plzeňské skladby, ale i jeho zapojení do lokálního společenského a kulturního života zanechalo ve zdejším prostředí osobitou stopu. Neméně pestrá byla jeho životní a skladatelská dráha po odchodu z Plzně, o čemž budou vyprávět herci Divadla J. K. Tyla v autorské hře Aleny Zemančíkové,“ uvedla Eliška Bartáková, radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče.
Autorka svůj text pojednala jako rozhlasovou reportážní sonátu o třech větách s předehrou a dohrou. Zabývá se v něm Smetanovým dospíváním nejen v Plzni, manželským soužitím s jeho první ženou Kateřinou, kariérními úspěchy i neúspěchy, cestou do Švédska, společnou tvorbou s Eliškou Krásnohorskou i závěrem skladatelova života.
„Smetana mě zaujal svým radostným, pozitivním přístupem k životu, smyslem pro humor, hravostí, bezpředsudečností ve věcech kumštu. Při četbě jeho deníků a korespondence mi ho bylo líto pro jeho až trýznivou potřebu lásky (i tělesné), která u něj nesnesla odkladu, takže se ztrapňoval a v případě druhého manželství přivedl do neštěstí sebe i manželku Betty. Zajímavé a sympatické mi na něm připadá i to, že nebyl nijak zvlášť nábožensky založený, že to byl tělem i duší člověk pozemského života. Neztotožňuji se s ním v mnohém, ale soucítím s ním snad ve všem,“ odpověděla na otázku, čím si ji Smetana získal, Alena Zemančíková.
Divadlo J. K. Tyla v Roce české hudby oživilo odkaz Bedřicha Smetany uvedením celého cyklu jeho operní tvorby, a to ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě, i jeho deváté nedokončené opery Viola, která zazněla v únoru na koncertě V hudbě život Čechů, velkolepým koncertem Smetanovy sbory ve Velkém, představením všech skladatelových písní i dětské verze slavné opery pod názvem Prodáváme nevěstu.