×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Do ulic vyšli na koledu jako Tři králové zástupci biskupství, kraje a města

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 10. leden 2020 10:12
Tri králove Tři králové v podání představitelů kraje, města a biskupství. Foto: Richard Beneš

Už počtvrté se uskutečnila Tříkrálová sbírka, kdy spojilo své síly plzeňské biskupství, Plzeňský kraj a město Plzeň. Do plzeňských ulic, na úřady, instituce, do bankovních domů i několika firem vyrazili Tři králové v podání biskupa Tomáše Holuba, hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) a poslankyně a městské zastupitelky Ilony Mauritzové (ODS).

https://www.youtube.com/watch?v=Rdkt-L6CP-8&feature=youtu.be

„Je to tradice, přišel s tím před čtyřmi lety nový biskup a mně se to od začátku líbilo, tak jsme do toho ochotně šel. Naše letošní trasa vede přes sedm institucí, jdeme do banky, kde je samozřejmě nejvíce peněz, pak jdeme na úřady, do Škodovky a do pivovaru. Obvykle se nám za toho půl dne podařilo vybrat kolem půl milionu korun. Peníze jdou samozřejmě na charitu,“ řekl hejtman Josef Bernard. Díky koledování se naučil zpívat celou řadu koled, každým rokem obohatí svůj repertoár minimálně o jednu novinku. „Je půl jedenácté a mluvím celkem dobře, je pravdou, že nás všude prolévají různými tekutinami,“ konstatoval hejtman.

Do kasiček přispěl i primátor Martin Baxa. Foto: Richard Beneš

Novou tradici, která se nejen v Plzni, ale i v Karlových Varech velmi dobře uchytila zavedl biskup Tomáš Holub. Tomu letos připadla role „umouněného krále.“ „Když jsem viděl ten nápis K+M+B, tak jsme si řekl, že by to nemusel být jen Kašpar+Melichar+Baltazar. Ale může to být také Kraj+Město+Biskupství. A z této myšlenky pak vznikla prosba a výzva kraji i městu, aby se mnou do toho šli a jim se to zalíbilo. Naše sbírka je určena pro starší občany, kteří trpí Alzheimerovou chorobou a osamělé matky s dětmi,“ vysvětlil biskup Tomáš Holub.

Tři králové zpívají koledy v mázhausu plzeňské radnice. Foto: Richard Beneš

„Ta atmosféra při koledě je úžasná a to hlavně díky dětskému souboru Jiřičky, který Tříkrálovou sbírku doprovází se svým zpěvem. Koledy zpíváme celou dobu, přesvědčujeme lidi, aby přispěli na dobrou věc. A tak by to mělo být. Zpívala jsem jako dítě, zpívám ráda i teď,“ řekla Ilona Mauritzová, která si úlohu jedno z králů letos vyzkoušela vůbec poprvé.

Bez přípitku není koleda. Foto: Richard Beneš

Jednou ze zastávek účastníků Tříkrálové sbírky byl samozřejmě i plzeňský magistrát, kde koledníky přivítal primátor Martin Baxa společně s dalšími třemi členy rady města. „Je to krásná tradice, kdy ve spojení města, kraje a biskupství chodí tři králové po významných institucích. Je to příležitost pro nás, přispět na Tříkrálovou sbírku. Požádal jsem proto své kolegy radní, aby přišli do mázhausu radnice, poslechli si přání do Nového roku, vyslechli koledy a všichni jsme samozřejmě přispěli do kasiček,“ uvedl primátor Baxa.