"Tyto psí pomocníky dělíme do dvou základních kategorií – všestranní psi a specialisté. První skupina je nejčastěji zastoupena plemeny německý a belgický ovčák. Velice rychle se adaptují, jsou učenliví a důležité je samozřejmě i to, že jsou statní. Umějí například vyhledat věci či osoby podle pachové stopy, zadržet pachatele nebo jsou přítomni na rizikových sportovních utkáních. Tento typ činnosti vykonávají pouze psi a k dispozici jich je 30," popsal policejní mluvčí Ondřej Hodan.
Na speciální činnosti jsou pak více využívány feny, které umějí vyhledat drogy, výbušniny, zbraně nebo akceleranty hoření. "Kromě již zmíněných plemen speciální psí činnosti vykonávají border kolie a nejnovějším přírůstkem je pak plemeno anglický špringeršpaněl. Specialistů je celkem na oddělení služební kynologie 25," podotkl Hodan.
Služební psy Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje odebírá z chovatelské stanice v Prackovicích u Ústí nad Labem, která je zaregistrována pod FCI (Fédération Cynologique Internationale, tedy Mezinárodní kynologická federace). "Štěňata se odebírají, když je jim 8 – 10 týdnů. Psovod pak má na starosti jeho socializaci a výchovu. Vše vrcholí zadáním atestu, kde pes společně s psovodem skládá závěrečné zkoušky," uvedl Hodan s tím, že až po jejich vykonání může sloužit na ulici se svým psovodem dle jeho zaměření. Tento atest musí obhajovat jednou za rok nebo jednou za dva roky.
Z celkového počtu všech psů se nyní 19 z nich připravuje na složení svého prvního atestu. Jména jsou psům přiřazována již v chovatelské stanici podle počátečního písmena vrhu. Do psího důchodu služební psi chodí okolo osmi let věku, nicméně někteří i déle, nejstarším je nyní specialista, kterému je 11 let. Zásadní je zdraví a výkonnost konkrétního psa, kdy tyto aspekty určí, zda půjde do psího důchodu dříve nebo později. Po službě tito psi dožívají v místě bydliště svých policejních pánů, protože jsou součástí rodiny a znají všechny její členy již od útlého věku.