„Naším cílem je pomoci pečujícím lépe se orientovat v možnostech podpory a nabídnout jim praktické návody, jak zvládat každodenní péči. Věříme, že nový web osobni-asistence.cz usnadní lidem přístup k informacím, které jim pomohou lépe zvládnout péči o jejich blízké,“ říká Radka Vališková, vedoucí centra sociálních služeb, Maltézská pomoc o.p.s. „Web přináší informace srozumitelnou formou tak, aby jim rozuměl každý. Všechny důležité informace, od přehledu dostupných služeb až po konkrétní rady pro různé situace spojené s péčí, jsou přehledně na jednom místě. Chceme tímto způsobem podpořit všechny, kdo se o své blízké starají, a ulehčit jim jejich náročnou roli.“
Co uživatelé na webu najdou?
· Průvodce péčí – informace o osobní asistenci a dalších dostupných sociálních a zdravotních službách, příspěvku na péči a financích, kompenzačních pomůckách a možnostech podpory pro pečující.
· Co dělat když – modelové situace a konkrétní postupy, jak řešit běžné i krizové situace v péči o seniory.
· Adresář služeb – interaktivní mapa a kontakty na sociální a zdravotní služby, které mohou pečující využít.
· Slovník pojmů – vysvětlení odborných termínů souvisejících s péčí o seniory.
· Videonávody – praktické ukázky správné manipulace a pomoci seniorům.
Web byl spolufinancován prostředky z Nadace ČEZ.
Maltézská pomoc: Odborník na osobní asistenci
Maltézská pomoc se věnuje osobní asistenci více než 15 let a poskytuje podporu seniorům téměř v celé České republice. „Ročně zajišťujeme přes 144 000 hodin asistence, přesto poptávka po této službě výrazně převyšuje kapacity. Rodiny tak často zůstávají odkázané na vlastní síly,” vysvětluje Radka Vališková. To potvrzují také data Ministerstva práce a sociálních věcí. Neformální pečující v ČR poskytují 70–90 % veškeré dlouhodobé péče a až 40 % dospělých v ČR má zkušenost s péčí o blízkou osobu v posledních pěti letech. Podle dat projektu Neviditelní a Centra ekonomických a tržních analýz tvoří většinu pečujících ženy ve věku 36–64 let, které často musejí kombinovat péči s prací a rodinnými povinnostmi.
Mužští neformálně pečující ale nejsou žádnou výjimkou. O svou zkušenost se podělil pan Ivan Skopal, který pečuje o svou matku a tchýni, obě v seniorském věku. Právě jemu web osobni-asistence.cz pomáhá zejména v orientaci, které služby jsou v místě trvalého pobytu možné a dostupné, jaké pomůcky si zakoupit či zapůjčit.
„Velmi důležitá je také manipulace se seniorem, je potřeba se naučit, jak s vynaložením co nejmenší síly maximalizovat pomoc. Musíme především myslet na to, abychom se sami nezranili a tím nevystavili naše blízké tomu, že nebudou mít naší péči k dispozici. Je také důležité neváhat a včas si podat přihlášku do více zařízení, které se o seniory starají. Často nastane situace, že vlastními silami péči nezvládneme a potom čekáme dlouhé měsíce na pomoc... Překážky jsou ale v životě k tomu, aby se překonávaly a být dobrovolníkem v péči o seniory i se o ně starat v domácím prostředí je krásné a jejich vděčnost nás nabíjí pozitivní energií,“ říká Ivan Skopal, dobrovolník Maltézské pomoci, o.p.s.
O Maltézské pomoci, o.p.s.
Nestátní nezisková organizace Maltézská pomoc vznikla v roce 2002. Byla zřízená Českým velkopřevorstvím Suverénního řádu Maltézských rytířů a je součástí nejstarší charitativní organizace na světě – Malteser International, která působí ve více než 110 zemích celého světa. Jako charitativní a humanitární organizace zakládá svou činnost na nepřetržité 900leté tradici pomoci trpícím. V ČR Maltézská pomoc pečuje primárně o seniory, ale také o děti, lidi se zdravotním postižením, odsouzené ve výkonu trestu, lidi bez domova či ohrožené sociálním vyloučením.
PR