Finále Plzeň bude letos pořádně nabité. Výběr filmů je velký oříšek, říká ředitelka festivalu

Zveřejněno v Kultura
Od - čtvrtek, 28. červenec 2022 14:00
Finále Plzeň bude letos pořádně nabité. Výběr filmů je velký oříšek, říká ředitelka festivalu ilustrační. Zdroj: Finále Plzeň

Zhruba 110 snímků, z toho 9 v nejprestižnější soutěžní kategorii celovečerních hraných filmů nabídne už 35. ročník Filmového festivalu Finále Plzeň, který se uskuteční od 23. do 28. září. Jeho hlavním centrem bude i letos Měšťanská beseda.

Podle ředitelky Finále Plzeň Evy Veruňkové Košařové jsou filmy z 90 procent vybrané. „Letošní program bude opravdu hodně nabitý. Česká kinematografie je v posledních letech ve skvělé kondici. Hodně filmů jsme museli vyřazovat. A i když je nám některých líto, tak není v našich kapacitách je uvést,“ uvedla.

Celkem se bude na festivalu promítat kolem 110 snímků. Do soutěže celovečerních filmů se hlásí kolem třiceti, tvrdým sítem pak projde jen devět z nich. „Výběr je čím dál těžší, je to mnohdy velký oříšek, což třeba deset let zpátky nebývalo,“ porovnala ředitelka festivalu.

Podle Veruňkové Košařové návštěvníci budou moci vidět i řadu filmů, které se objevily prozatím pouze na festivalu v Karlových Varech a budou mít oficiální premiéru v kinech až na podzim.

Jako tradičně se návštěvníci mohou těšit na početné delegace, které filmy přijedou uvádět. Výběr vzácných hostů už je v plném proudu. „Když sestavíme program, tak si vytipujeme několik desítek osobností, které oslovíme. Podle jejich možností se následně snažíme nasadit filmy, které u nás mají. Poté se snímky nasadí na přesné časy a delegace se shánějí už přímo na konkrétní termín,“ popsala Veruňková Košařová s tím, že organizátoři zároveň cítí velký posun z řad generace mladých filmařů, kteří na Finále Plzeň rádi jezdí.

Oproti předchozím ročníkům se návštěvníci Finále Plzeň setkají s jinou moderátorskou dvojicí. Místo Jana Ciny bude festival moderovat spolu s Petrem Vančurou Ester Geislerová. „Ester a Petr se znají, jsou kamarádi. Jsme zvědaví, co z toho spojení vznikne,“ dodala Veruňková Košařová.