Finále Plzeň vstoupilo do druhé poloviny

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - pondělí, 25. září 2023 17:06
Finále Plzeň vstoupilo do druhé poloviny Foto: Finále Plzeň

Do druhé poloviny vstoupil v pondělí filmový festival Finále Plzeň. V neděli nejvíce lákal filmové nadšence snímek Úsvit a beznadějně vyprodaná projekce Přišla v noci. Návštěvníci mohli potkat také řadu hvězdných hostů, do Plzně zavítal například Marek Adamczyk či Jana Plodková. Stovky lidí také dorazily na life show Na lovu, která se konala v prostoru U Branky.

Filmové tipy na úterý:

14.30 h Kinosál - Hadí plyn, režie David Jařab

Filmové podobenství na motivy novely Josepha Conrada Srdce temnoty si čerstvě odbylo světovou premiéru v Karlových Varech. Robert Klein opouští svou partnerku a vydává se vstříc nepropustné divočině na Balkáně, aby se shledal s dlouho neviděným nevlastním bratrem. V místech, kde Evropa ztrácí své kontury a kde neplatí pravidla civilizovaného světa, přehodnocuje svůj vztah ke kultuře i přírodě, kterou lidstvo vysává a snaží se ji pokořit. Putování divočinou je Robertovi odyseou plnou událostí na hranici reality a snu, díky níž nachází nejen zdravý vztah k lásce a sexualitě, ale i sebe samého.

17.30 h Kinosál - Citlivý člověk, režie Tomáš Klein

Bláznivá cesta kočovného herce Moura, jeho ženy Mámy a dvou synů v počmáraném karavanu vede zpátky domů do Posázaví. I přes nejistou vidinu budoucnosti nosí Mour masku potrhlého herce dál a své duševní mladosti se nechce vzdát, byť jej všude na cestách pronásleduje myšlenka lidské smrtelnosti. Ztřeštěná road movie na motivy niterného románu Jáchyma Topola je citlivým filmem, který za groteskními úšklebky všech zkoušených postav skrývá zranitelnost a křehkost. Vizuálně působivé groteskní drama bylo na letošním festivalu v Karlových Varech zařazeno do hlavní soutěže a dá naposledy spatřit chotěšovskou chaloupku nad řekou Radbuzou, jež pro účely natáčení lehla popelem.

20.00 h Velký sál - Hranice, režie Agnieszka Holland

Na Oscara třikrát nominovaná režisérka Agnieszka Holland boduje i se svým novým filmem Hranice. Ten byl v srpnu uveden na prestižním Benátském filmovém festivalu, kde se utkal o sošku Zlatého lva. Psycholožka Julia se v něm stává nedobrovolnou svědkyní dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Vzdává se svého pohodlného života a přidává se ke skupině aktivistů, jež uprchlíkům poskytuje nezbytnou pomoc. Setkání s mladým pohraničníkem Janem a syrskou rodinou prchající před občanskou válkou nastartuje běh událostí, jenž změní život všem zúčastněným. Fiktivní příběh je dle slov režisérky Holland inspirován skutečnými, "evropskými" událostmi, které se dějí přímo vedle nás.

PR