Na kraj doputovala petice proti výstavbě tzv. gigafactory na letišti v Líních

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 18. srpen 2022 14:50
Na kraj doputovala petice proti výstavbě tzv. gigafactory na letišti v Líních Letiště Plzeň-Líně. Zdroj: wikimedia

Celkem 8200 podpisů Plzeňanů a obyvatel okolních obcí obsahuje petice s názvem "Zastavení výstavby gigafaktory na letišti Líně a za zachování letecké záchranné služby" proti plánované stavbě továrny na výrobu baterií do elektroaut na letišti Líně, tzv. gigafactory. Petice už doputovala na Krajský úřad v Plzni, podle našich informací byla přímo adresovaná hejtmanovi Rudolfu Špotákovi.

Podpisy pod petici začali iniciátoři Michal Chalupný, Pavel Kotas a Václav Šimánek sbírat ihned poté, co vláda 27. července schválila výstavbu strategického podnikatelského parku Plzeň-Líně (SPP) na ploše 400 hektarů záložního armádního letiště. Jeho hlavním majitelem je ministerstvo obrany, které by pozemky převedlo na Plzeňský kraj. Vedení kraje projekt gigafactory podporuje, proti jsou okolní obce, aerokluby a piloti z Líní. Stěžují si hlavně na nedostatečnou informovanost a zbrklou přípravu. 

Petice byla ve čtvrtek oficiálně adresována přímo hejtmanovi Rudolfu Špotákovi. „Proběhne ověření veškerých náležitostí, které petice musí mít, například platnost podpisů a jejich počet,“ vysvětlila mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová. Do 30 dnů pak úřad odpoví petentům, zda je vše v pořádku a následně dojde k předání orgánu, kterému ho adresovali, což je v tomto případě hejtman. Ten vše postoupí k dalšímu jednání.

Sám Špoták už v minulém týdnu situaci uklidňoval, podle něj se s Leteckou záchrannou službou v místě počítá i nadále. Vláda navíc do projektu plánuje investovat nemalé částky. "V rámci usnesení bylo rozhodnuto, že je (vláda, pozn. red.) připravena investovat 9 milionů korun do infrastruktury, napojení na železnici tak, aby bylo okolí co nejméně zatíženo," uvedl.

Kraj podle Špotáka v žádném případě nepodporuje ani žádné montovny. "Měl by tam vzniknout průmyslový park, přičemž jedním z investorů byl měl být Volkswagen, který by tam chtěl vytvořit továrnu na baterie do aut. Jsme rádi, že my budeme rozhodovat o tom, jaké firmy tam budou. Mohlo se to třeba prodat soukromému investorovi, pak by kraj ani obce neměli vliv na to, co se tam děje. Jsem rád, že kraj bude hlavní, kdo určuje směr, kam se projekt bude ubírat," podotkl Špoták.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má do 31. srpna vládě říct, zda armáda letiště potřebuje. Podpisy pod petici budou prý iniciátoři sbírat do doby, než bude definitivně jasno, zda se letiště v Líních má začít bourat. Podle Špotáka nyní bude vypracována studie, na které se bude kraj podílet a zapojí i všechny zainteresované strany, tedy i okolní obce.