Historicky první závod v parkouru se konal v Plzni na Krašovské

Zveřejněno v Sport
Od - středa, 23. červen 2021 08:57

V sobotu se v Plzni poprvé v historii konal závod Českého poháru ve sportovním parkouru. Šlo vůbec o první závod letošního roku, jež je součástí série závodů, které budou na podzim vrcholit v Brně Mistrovstvím ČR, zároveň to byl první pořádaný závod po více jak roční nucené covidové pauze. Plzeňský závod proběhl v areálu Krašovská Aktivity centra.

201800298 2935524983435486 4740128022774101030 nVýkony všech sportovců, kteří bojovali ve dvou samostatných disciplínách Speed-run a Freestyle, od začátku braly dech. Zastoupeny tu byly všechny věkové kategorie od dětí až po dospělé. Vrcholem však bezpochyby byly momenty, kdy se na scéně objevili někteří čeští reprezentanti, jmenovitě Tomáš "Zony" Zonyga nebo třeba Matěj Srovnal. V tu chvíli měli totiž diváci možnost vidět parkour na té opravdu nejvyšší úrovni. Aktéři měli přitom ty nejlepší možné podmínky. Pro disciplínu Freestyle bylo plně využito Parkourové hřiště Krašovská, které patří se svojí velikostí 600 m2 k největším v Evropě, a pro disciplínu Speed-run speciálně vytvořená dráha složená z parkourových překážek.

Závod pořádala plzeňská sportovní organizace Akademie volnočasových a vzdělávacích aktivit ve spolupráci s technickou komisí parkouru České gymnastické federace. Závodu se zúčastnilo přes 54 závodníků, a to především z Plzně, Prahy a Zlína.

Z domácího klubu Parkour Academy Plzeň získala 1. místo v disciplíně Speed-run v kategorii mladší žáci-ženy Nikol Kodýtková. V té samé sportovní disciplíně se v kategorii mladší žáci-muži umístil na 2. místě Daniel Pešír, Mistr ČR v disciplíně Speed-run v kategorii děti-muži z roku 2019,  a na 3. místě Oskar Šuchman. V kategorii starší žáci-ženy se na 1. místě umístila Katka Malá a v kategorii starší žáci-muži získal pro domácí klub 1. místo Patrik Achberger. Absolutním vítězem v disciplíně Speed-run v kategorii senioři-muži se stal Tomáš Zonyga z klubu InBalance Brno, který vytvořil zároveň rekord na domácí trati časem 18:42 s. V disciplíně Freestyle bodovali svěřenci domácího klubu především v kategorii mladší žáci-muži, kde získal pěkné 3. místo Martin Rambousek. V kategorii starší žáci-muži se na celkovém 2. místě umístil opět Patrik Achberger a na 3. místě Daniel Janák. V disciplíně Freestyle v kategorii senioři-muži kraloval současný Mistr ČR Matěj Srovnal, kterému k zisku 1. místa stačilo získat 27 bodů.