Hlas ze zákulisí: Čižinského střelba do Pospíšila a Plzně je zastírací manévr

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 18. červenec 2022 07:30
Hlas ze zákulisí: Čižinského střelba do Pospíšila a Plzně je zastírací manévr Zdroj: Česká pirátská strana

Ze Zlína přes Plzeň do Prahy. Tak by se ve stručnosti dala shrnout cesta korupční kauzy Dozimetr. Na první pohled se může zdát, že pražský magistrát se stal obětí právě politiků z východu a západu Čech, jenže podle faktů i zákulisních hlasů to tak není. Historie ostře sledované aféry se začala psát už před lety. Máslo na hlavě má mít i Jan Čižinský z Prahy sobě, ale také trojice Pirátů.

V kauze figurují hlavně zlínští politici a vlivné osoby spojené s hnutím STAN ve Zlíně. Mediálním terčem se stali také původně plzeňský politik Jiří Pospíšil a jeho už bývalý poradce ze západočeské metropole Jiří Fremr. Ani jeden z nich však není z ničeho obviněn a je nutné dodat, že pražský dopravní podnik nebyl v gesci TOP 09, ale v gesci radního Adama Scheinherra z Prahy sobě.

Server Plzeň.cz nyní získal svědectví, podle kterého je ukazování prstem na západočeské politiky zastíracím manévrem právě Jana Čižinského, šéfa Prahy sobě, starosty Prahy 7 a zastupitele města. Ten si měl být velmi blízký s obviněným náměstkem pražského primátora Petrem Hlubučkem, což dokazuje i hlasování o prodeji pozemků v Praze-Lysolajích. Dobře obeznámenému zdroji vadí především to, že Čižinský vystupuje jako „nejčistší z nejčistších“ a na kauze si dělá kampaň.

Prodej pod cenou prosadili Piráti i Praha sobě

„Právě Jan Čižinský byl s Petrem Hlubučkem jedna ruka, a to nejenom pokud jde o kauzy Dopravního podniku Praha. Jejich spojenectví se zrodilo mnohem dříve. Důkazem toho, jak moc si vzájemně pomáhali, je kauza, ve které teď Piráti oznámili, že již před časem podali trestní oznámení na podezřelý prodej pozemků v Praze-Lysolajích,“ uvádí zdroj.

Prodej pozemků inicioval v roce 2017 tamní starosta Petr Hlubuček. Pozemky, které měly mimo jiné sloužit k bydlení pro seniory a nízkopříjmové rodiny, byly prodány hluboko pod cenou. Patřičné výpočty a posudky v trestním oznámení hovoří o tom, že hlavnímu městu mohla tímto jednáním vzniknout škoda přesahující 100 milionů korun.

„Byl to právě Jan Čižinský, který v rámci vládnoucí koalice pro tento projekt s dalšími hlasoval. A to i za podpory samotných Pirátů, kteří v té době byli sice v opozici, ale tři ze čtyř Pirátů, konkrétně pánové Michálek, Ferjenčík a Profant, hlasovali také pro. Pro doplnění jenom dodám, že všichni zástupci ODS a TOP 09 hlasovali proti, protože takový prodej nemohli podpořit,“ popsal zdroj. K tomu je třeba říct, že tehdy v zastupitelstvu Prahy neseděl ani Jiří Pospíšil nebo kdokoliv jiný z Plzně.

Čižinský ukazuje na všechny kolem sebe

Jan Čižinský se odvolává na svého stranického podřízeného Adama Scheinherra, který na jednoho z obviněných v kauze Dozimetr, Mateje Augustína, podal trestní oznámení. Jenže ve skutečnosti ho poté ze své pozice pustil do další společnosti a svým hlasováním domnělou korupci podporoval, jak informoval například server Novinky.cz.

„Připadá mně naprosto šílené, že se teď Praha Sobě s Janem Čižinským snaží tvářit tak, že buď o ničem nevěděli, nebo dokonce byli těmi, kdo se jako jediní prostřednictvím svého radního Adama Scheinherra zachovali správně. To oni se tímto svým chováním snaží udělat mlhu a zakrýt nejenom nečinnost vlastních lidí v aktuální kauze, ale taky vlastní korupční praktiky,“ pokračuje zdroj.

Pospíšil na Čižinského podá trestní oznámení

Jak moc napjatá situace na pražském magistrátu panuje, dokládá právě osobní spor mezi Janem Čižinským a Jiřím Pospíšilem, který se na starostu Prahy 7 rozhodl podat trestní oznámení.

„Chápu, že jedeš kampaň, ale toto je naprosto nepřípustné. Vsázíš na to, že sociální sítě nerozliší pravdu a umožní ti takto lhát. I proto jsem se rozhodl obrátit se na soud a podat na tebe žalobu,“ uvedl na sociální síti Twitter Pospíšil s tím, že i politická lež má mít své meze.

Několik zdrojů tak shodně tvrdí, že Jan Čižinský se z kauzy snaží vytřískat maximum před komunálními volbami, a proto prstem ukazuje na své největší konkurenty, ačkoliv historie kauzy se začala psát dávno před tím. Jediná dosud oficiálně potvrzená linka z Prahy na Plzeň je tak ta soudní, když právě plzeňští soudci rozhodovali o nesvéprávnosti jednoho z hlavních obviněných – lobbisty Michala Redla.