Hlasy na ulici rozezní Proluku již tuto neděli

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - sobota, 26. srpen 2023 12:10
Hlasy na ulici rozezní Proluku již tuto neděli Ilustrační foto: Pilsen Voice

O tom, že sborová hudba není nuda, vás již potřetí přesvědčí festival sborové hudby Hlasy na ulici, který se koná v neděli 27. 8. od 14:00 v plzeňské Proluce v Křižíkových sadech. Přehlídka sborů Plzeňského kraje volně navazuje na multižánrový Festival na ulici, který v centru Plzně končí právě tuto sobotu.

„Letos je to již potřetí, co spolupořádáme tuto akci a jsme moc rádi, že se nám letos podařilo přizvat ještě více sborů. Navíc je každý sbor jiný, má jiný styl i repertoár, a tak se mohou diváci těšit na opravdu rozmanitý program,“ říká Lucka Hofmanová, sbormistryně pořádajícího sboru Pilsen Voice. „Už od začátku našeho působení se s mým sborem Pilsen Voice, kterému zkráceně říkáme PiVo, snažíme lidem ukázat, že sborová hudba není nuda a tento festival to dokazuje.“

Pozvání přijaly sbory Jéčko, KOST, Souhlas, Touch of Gospel a vystoupí i spolupořadatel akce sbor Pilsen Voice.

Sbor Pilsen Voice, zkráceně PiVo, je parta energických lidí, kteří chtějí dělat radost sborovým zpěvem v netypickém pojetí. Zpívají písně popové (Ed Sheeran, Michael Jackson,...), rockové (Queen, Robbie Williams,..), skladby z filmů a muzikálů a slyšet od nich můžete i trochu klasiky a lidovek. Pilsen Voice vede energická a vždy usměvavá Lucie Hofmanová. PiVo zpívá a-capella i za doprovodu své kapely. V posledních letech se společně podívali a hlavně koncertovali ve Slovinsku, Francii, Německu či v Itálii. Mimo diváckých potlesků, kterých si cení nejvíce, získali i ocenění zlatého pásma na festivalu Choralia Chrudim 2021.

Pěvecký sbor Jéčko založil zpěvák Jaro Smejkal v Plzni před čtyřmi lety. Sbor se vedle koncertní činnosti bohatě věnuje činnosti benefiční, za dobu své existence přerozdělil již přes 1 milion Kč z vlastních koncertů a sbírek pro různé projekty pomáhající dětem, které bojují s nepřízní osudu.
Jéčko se prezentuje velmi širokým a různorodým repertoárem k oslovení co nejširšího okruhu publika, jejich hlavní základnou pro většinu vystoupení je samozřejmě město Plzeň, ale mají za sebou řadu koncertů po celé republice a pro velké tuzemské společnosti jako jsou Česká Miss, Blue Style či Oktagon. Sbor na svých koncertech spolupracoval s mnoha českými umělci, např. Kamilem Střihavkou, Monikou Bagárovou, Janem Bendigem, Olgou Lounovou či Terezou Maškovou, vokálně doplnil skladby Robina Zoota či jednoho z největších českých táborů H+H. Jéčko je jedna velká pěvecká rodina, hudbu dělá srdcem, a to je vždy slyšet.

KOST, to je komorní smíšený sbor Totemu. Jak už název napovídá, sbor sídlí v Totemu v Plzni, a to už celých deset let, ale počátky sboru sahají až do roku 2004, kdy působil pod názvem PULS. Sestava se během let měnila, jen zakladatelka a sbormistryně Hana Šlégrová je stále stejná. Sbor zpívá vše od lidových písní, přes klasický sborový repertoár až po moderní skladby. V minulé sezoně se repertoár zaměřil na lidové písně Plzeňska, které jsou méně známé ale o to půvabnější. Sbor zpívá při různých příležitostech, pořádá vlastní koncerty a navazuje spolupráci i s dalšími sbory. V uplynulé sezoně to byl mužácký pěvecký sbor z Hovoran, který KOST pozval na společné zpívání u vínečka v Hovoranech, a smíšený sbor Cantilo v.i.p. z Mariánských Lázní. Sbor doprovází Lucie Popovičová.

Plzeňská vokální skupina Souhlas zpívá především vlastní úpravy populárních písní a filmových melodií, vyžívá se v bohatých harmoniích a hravých textech. Vším, co dělá, prostupuje radost ze společného zpívání, souznění a pozitivní energie.

Touch of Gospel je plzeňský sbor, který od roku 2002 zpívá pod vedením M. Beránka gospel od amerických i evropských autorů. Slovo „Gospel“ se používá jako označení hudebního žánru ale i ve významu evangelium. Z toho je patrné, o čem hudba sboru Touch of Gospel je. Hudebně čerpá a reflektuje mnoho hudebních žánrů jako je blues, jazz, soul, hip-hop atd. Gospel se stále hraje jako bohoslužebná hudba, ale postupně z kostelů a modliteben doputoval i na koncertní pódia. Obsahově gospel navazuje na křesťanskou tradici spirituálů, ale oproti nim více obsahově čerpá z biblicky Novozákonních témat.
Touch of Gospel v průběhu svého působení vystupoval v ČR i v zahraničí při nejrůznějších kulturních příležitostech i bohoslužbách. Typická je také účast i spolupořádání benefičních koncertů, kde mezi opakující se benefice patří například koncerty pro podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně či nadace pro podporu dětí trpících Spinální muskulární atrofií. Touch of Gospel si můžete přijít poslechnout od 17 hodin.

Akce se koná díky podpoře Nadace 700 let města Plzně.

PROGRAM:
14:00 sbor Jéčko
15:00 sbor KOST
16:00 vokální skupina Souhlas
17:00 sbor Touch of Gospel
18:00 sbor Pilsen Voice