Hlavu Hurvínka utrhli junioři hokejové Plzně. K celému incidentu se vyjádřil i klub!

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pátek, 22. září 2023 13:00
Hlavu Hurvínka utrhli junioři hokejové Plzně. K celému incidentu se vyjádřil i klub! Foto: M. Osvaldová

Hlavu bronzové soše Hurvínka na centrálním náměstí Republiky urazili hokejoví junioři Škody Plzeň. Policisté původně o pachatelích, kteří se sami přiznali, mlčela, klub ale zveřejnil prohlášení, ve kterém informace uvedl na pravou míru.

Policisté vandalství prošetřovali od 9. září. "Dne 9. září krátce před jedenáctou hodinou večer byla vyslána hlídka plzeňských policistů na náměstí Republiky v Plzni k prověření oznámení o poškození sochy Hurvínka. Zjistili jsme, že u sochy měla stát skupina několika mužů, měla být slyšet velká rána a Hurvínkova hlava se pak kutálela po zemi. Jeden z mužů měl Hurvínkovi hlavu nasadit zpět na tělo a všichni pak utekli," potvrdila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Následně vyšlo najevo, že šlo o mladé hokejisty, kteří se k činu přiznali. "HC Škoda Plzeň se staví čelem k mediálně sledované kauze uražené hlavy sochy Hurvínka na náměstí Republiky. K politováníhodnému incidentu došlo ze strany členů juniorského týmu v době jejich osobního volna. Hráči se hned druhý den sami spojili s městskou policií a k nešťastné události se přiznali. Od té doby aktivně spolupracují na nápravě svého činu, kterého litují," uvedl v prohlášení klub. Ten také zdůrazňuje, že takové jednání je nepřijatelné a nemá místo nejen ve sportovní komunitě. "S hráči situaci řeší interně, a pochopitelně jedná o náhradě škody. Klub se zavázal k maximální spolupráci s příslušnými orgány a vlastníkovi sochy se omluvil," píše se v prohlášení.

Socha se aktuálně nachází v opravě ve slévárně, kde vznikla. "Náklady na opravu, včetně dopravy a instalace sochy mohou být 50.000 až 100.000 korun," řekl Roman Jurečko z Nadačního fondu Plzeň sobě, který sousoší Spejbla a Hurvínka na náměstí v roce 2020 umístil. Pro opravu bylo nutné převézt do slévárny v Podkrkonoší celé sousoší včetně lavičky. "Momentálně je Hurvínek na operaci, po rekonvalescenci by se mohl na náměstí vrátit tak za měsíc, možná za tři týdny," podotkl Jurečko. Sousoší je těžké, jen samotná Hurvínkova hlava váží kolem 20 kilogramů.

Autorkou lavičky se sedícími bronzovými sochami nejslavnějších českých loutek Spejbla a Hurvínka ve velikosti dospělého muže a malého chlapce je česko-kanadská sochařka Lea Vivot, která na jejich výrobě pracovala dva roky. Umístění soch připomnělo 100 let od vzniku loutky Spejbla. Hurvínkova hlava nebyla upevněná napevno, dalo se s ní pohybovat a také se dalo koulet jejíma očima.