Honička jako z amerického filmu. Zdrogovaný řidič prchal před policisty, zastavil ho PIT manévr!

Zveřejněno v Krimi západ
Od - pondělí, 6. březen 2023 15:55
Honička jako z amerického filmu. Zdrogovaný řidič prchal před policisty, zastavil ho PIT manévr! ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Až tzv. PIT manévr zastavil jízdu řidiče, kterého chtěli zkontrolovat dopravní policisté z Domažlic. Šofér ale místo toho začal ujíždět.

Velká honička začala v neděli 5. března před třetí hodinou odpoledne poté, co dvoučlenná hlídka policistů z dopravního inspektorátu Domažlice vykonávala běžnou dohledovou činnost. V tu chvíli je v obci Kout na Šumavě zaujalo jedoucí vozidlo Volkswagen Golf, které se chystali předepsaným způsobem zastavit a zkontrolovat jeho osádku. "Řidič ale na toto nereagoval, naopak sešlápl plyn a ve vysoké rychlosti mířil k obci Starec," popsal policejní mluvčí Ondřej Hodan.

Těsně před samotnou obcí se policisté rozhodli využít takzvaný PIT manévr, který je využíván služebními vozidly s nainstalovaným předním rámem k zastavení pronásledovaného vozidla. "Manévr byl úspěšný a šestatřicetiletému řidiči byla nasazena služební pouta," uvedl Hodan. Ve vozidle s ním cestovali ještě další dva muži ve věku dvaatřiceti let. Jako důvod ujíždění policistům uvedl propadlou technickou kontrolu vozidla. Nicméně zanedlouho se ukázalo, že důvod byl úplně jiný, protože měl pozitivní orientační drogový test na amfetamin a THC. "Následné lékařské vyšetření spojené s odběrem krve však řidič odmítl. Na místo byl přivolán i policejní kynolog se služebním psem vycvičeným na vyhledávání drog, který ve vozidle objevil menší množství sušiny konopí," dodal Hodan.

Celým případem se dále zabývají policisté z dopravního inspektorátu v Domažlicích, kteří v této věci evidují dva přestupky spáchané řidičem.

PIT manévr:

Takzvaný PIT manévr je jednou z disciplín, které umožňují kovové rámy na přední části policejních vozů. Při tomto způsobu policisté narazí rámem do zadní části pronásledovaného vozu, který otočí a zastaví. To však vyžaduje zkušenost, přiměřenou rychlost a správné načasování. Manévr policisté cvičí a jde provést nejen na rovné silnici, ale i v zatáčce.